Вчені розгадали таємницю “дерева життя” віком 21 млн років

Вчені розгадали таємницю "дерева життя" віком 21 млн років


Дослідники вважають, що їм нарешті вдалося розкрити химерне еволюційне коріння культових африканських перевернутих баобабів, пише Успіх in UA.

Величне дерево баобаб, також відоме як “дерево життя”, може досягати у висоту майже 25 метрів і жити приблизно 1000 років. Воно привернуло увагу вчених не тільки завдяки своєму віку, а й дивовижній здатності зберігати воду, забезпечувати їжу і навіть виробляти ліки з власного листя.

Однак походження баобаба (Adansonia) оповите таємницею, почасти тому, що воно зустрічається в багатьох регіонах планети. Наприклад, один вид, Adansonia digitata, зустрічається приблизно в 32 африканських країнах, а інший, A. gregorii, — на північному заході Австралії. Решта шість видів вважають своїм домом Мадагаскар, повідомляє focus.ua.

У новому дослідженні вчені змогли пролити світло на виникнення баобаба. Команда дійшла висновку, що “дерево життя” виникло на острові Мадагаскар, а потім поширилося до Африки та Австралії. Утім, учені визнають, що “подорож” дерева з Мадагаскару до Австралії досі залишається незрозумілою.

Щоб пролити світло на похмуру еволюцію рослини, команда проаналізувала геноми всіх восьми видів баобабів, а потім вчені використовували дані про нинішнє поширення, а також минулі кліматичні та геологічні умови. Це допомогло їм відтворити появу і поширення “дерева життя”.

Автори дослідження вважають, що прабатько всіх сучасних видів баобаба, ймовірно, виник на острові Мадагаскар приблизно 41,1 мільйона років тому. Водночас найперший у світі баобаб виник 21 мільйон років тому, пізніше, між 20,6 і 12,6 мільйона років тому, диверсифікувалися інші види. Їхньому поділу на окремі види, ймовірно, також сприяли гірські підняття і вулканізм, які створили нові й унікальні ніші середовища проживання з власним кліматом і ґрунтом.

Читайте також: Гуцульське художнє дереворізьблення увійшло до переліку нематеріальної спадщини України

Водночас команда визнає, що те, як дерева потрапили в континентальну Африку та Австралію, досі залишається незрозумілим. Раніше вчені припускали, що плоди баобаба могли бути перенесені океанічними течіями, а можливо, і самими людьми.

Баобаби, також відомі як “перевернуті дерева” через їхні рідкісні крони, що нагадують структуру коренів інших дерев. Сьогодні ці види перебувають під загрозою зникнення через неймовірну посуху та діяльність людини. Ба більше, три види баобабів також занесені до списку таких, що перебувають під загрозою зникнення.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *