Вчені реконструювали обличчя фараона Тутанхамона в дитинстві

Вчені розгадали таємницю прокляття Тутанхамона


Проєкт Royalty Now, який займається відтворенням зовнішності постатей минулого, опублікував відеоролик, у якому його спеціалісти реконструювали обличчя одного з найвідоміших фараонів Єгипту, Тутанхамона, пише Успіх in UA.

Відмінною рисою цього дослідження від усіх подібних є те, що його результатом стало дитяче обличчя давно померлого правителя.

Про Тутанхамона знають не так багато, як би хотілося. Давньоєгипетський цар правив не більше десяти років, розпочавши правління у віці 8 або 9 років.

Раніше вже було показано одну реконструкцію його обличчя, виконану на основі решток, знайдених у листопаді 1922 року, тобто на момент його смерті. Але нове дослідження зосередилось на тому, як міг виглядати цар Тут у своєму дитинстві. Вчені врахували не лише його погруддя, а й відомості про здоров’я, особливості тодішнього клімату, культурних звичаїв та навіть аналіз генів, повідомляє 24tv.ua.

Він, імовірно, страждав від малярії, згідно з ДНК-аналізом, проведеним у 2010 році, та знайденими в гробниці ліками проти малярії. Вчені тоді знайшли відразу декілька штамів цієї хвороби в тканинах мумії, тож в останні дні свого життя молодий правитель, швидше за все, почувався дуже некомфортно. До того, як людство знайшло ліки проти цієї хвороби, вона могла ставати летальною набагато частіше, ніж сьогодні. Але ми й досі не знаємо, чи саме від хвороби він помер. Адже інші версії кажуть, що його могли убити.

На його тілі також є сліди перелому, можливо, від падіння. Зламана кістка лівої ноги загноїлася, і разом з малярією могла виявитися смертельною для 19-річного юнака. Це суперечить історії про те, що він був безпорадним і скаліченим в останні дні – цар принаймні був досить активним, щоб отримати травму. За однією з версій, він міг упасти з колісниці під час полювання. Час смерті встановили досить легко: на голові мумії знайшли вінок із квітучих волошок і ромашок. Час їхнього цвітіння випадає на березень-квітень, а оскільки процес муміфікації тривав 70 днів, то смерть мала настати в грудні-січні. Саме в цей час сезон полювання був у розпалі.

Також відомо, що на стародавніх малюнках Тутанхамон іноді зображений сидячим, а не стоячим під час певних видів діяльності, таких як полювання. Тож важко сказати, наскільки важким був його стан. На жаль, багато чого, можливо, ніколи не з’ясують — мумія фараона була занадто пошкоджена, а його час в історії занадто оповитий таємницею.

Він мав зріст близько 165 сантиметрів і був досить худорлявим. Прикус Тута був неправильний, з викривленими зубами. Фараон був досить кволим протягом усього свого життя. На момент поховання голова була поголена.

Існує не так багато зображень Тутанхамона через те, що його правління було коротким, але всі вони виглядають напрочуд схожими. Більшість дослідників погоджуються, що скульптури, зроблені його сучасниками, – це те, на що ми повинні орієнтуватися в пошуках точності. Реконструкція безпосередньо з мумії є нерозумною і неточною, оскільки тканини скорочуються приблизно на 50%. При цьому найкращим зображенням називають його поховальну маску.

Читайте також: Вчені розвіяли міфи про стан здоров’я фараона Тутанхамона

Дослідники Royalty Now Studios орієнтувалися на знамениту поховальну маску, а також невелику фігурку, яку дослідники називають “опудалом”. Це опудало було зроблене, щоб зобразити фараона ще дитиною, показуючи, як він виходить з квітки лотоса.

Ніхто не знає точного відтінку шкіри чи кольору очей Тутанхамона. На основі його геному та скелету можна припустити, що він був північноафриканцем. У наш час північноафриканці представляють величезний діапазон відтінків шкіри і текстур волосся. Тож дослідники намагалися знайти щось середнє, щоб наблизитися до найбільш імовірної зовнішності. Однак вони наголошують, що це лише один з можливих варіантів.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *