Вчені назвали найбільшого птаха в історії нашої планети

Вчені назвали найбільшого птаха в історії нашої планети


Птах-слон з Мадагаскару був справжнім велетнем вагою понад 900 кілограмів і зростом до 3 метрів, пише Успіх in UA.

На відміну від динозаврів, люди Мадагаскару часто перетиналися зі слоновими птахами, аж до їхнього вимирання близько 1000 р. н. е.

Скотт Треверс, американський еволюційний біолог із Ратгерського університету зазначає, що гігантський птах-слон Мадагаскару – найважчий птах, який коли-небудь жив. Aepyornis maximus була членом загону безкілевих – класифікації, яка включає страусів, ему та ківі.

“Але порівняно з птахом-слоном навіть страус, який носить титул найбільшого птаха, що зберігся найбільше у світі, виглядає мініатюрним. З його масивними ногами і товстим тілом, слоновий птах був створений для сили, а не швидкості. Він не міг літати, але йому це й не було потрібно. З невеликою кількістю природних хижаків на Мадагаскарі він правив лісами та рівнинами острова протягом тисячоліть”, – пише вчений.

Цікаво, що викопні записи показують, що ці величезні птахи відкладали гігантські яйця. Одне яйце слонового птаха могло сягати понад 33 сантиметри в довжину і містити близько двох галонів рідини – еквівалент 150 курячих яєць. Ці яйця залишаються одними з найбільших з коли-небудь виявлених і були знайдені неушкодженими через століття після вимирання птаха, іноді викинутими на береги Мадагаскару або відкопаними фермерами й археологами, повідомляє unian.

Слонові птахи, ймовірно, були травоїдними, що харчувалися фруктами, листям і низькорослими рослинами. Вони повільно пересувалися лісом, використовуючи свою величезну масу для навігації серед густої рослинності. Вчені вважають, що найближчими родичами слонових птахів, які живуть нині, є не страуси або ему, а набагато менші за розміром нелітаючі ківі з Нової Зеландії. Генетичні дослідження також показали, що слонові птахи включали кілька окремих видів на Мадагаскарі з глибокими еволюційними розколами, що виправдовують розміщення їх у дві окремі родини.

Біолог зазначає, що зникнення слонових птахів близько збігається з розширенням людських поселень на Мадагаскарі, яке оцінюють приблизно в 500-1000 роках н.е. Хоча немає прямих доказів того, що слонові птахи були винищені полюванням до вимирання, вплив людських поселень – вирубування лісів, втрата місця проживання і збір яєць – різко скоротив би їхню популяцію.

За словами вченого, величезні яйця були легкою здобиччю. Одне яйце могло прогодувати цілу сім’ю, що робило їх вельми привабливим ресурсом. Випалювання та розчищення земель для сільського господарства могли ще більше порушити їхні місця розмноження і постачання їжі.

Свого часу мандрівник Марко Поло писав про величезних птахів на Мадагаскарі, здатних піднімати слонів, що, імовірно, є спотвореним спогадом про слонових птахів. Ці історії допомогли підживити міф про Рока, гігантського птаха з близькосхідної міфології.

Важливо, що вчені продовжують вивчати рештки слонових птахів, щоб краще зрозуміти доісторичну екосистему Мадагаскару та наслідки швидких змін довкілля, спричинених людиною. Їхня історія слугує застереженням: навіть наймогутніші істоти можуть зникнути, зіткнувшись із тиском руйнування середовища проживання та надмірної експлуатації.

Читайте також: Науковці з’ясували, чому насправді деякі птахи не вміють літати

“Їхні яйця є бажаними для колекціонерів і дослідників. Їхні кістки продовжують давати нові знання про стародавнє біорізноманіття. А їхній образ – величезний, таємничий і вимерлий – нагадує нам про крихкість життя на островах, де еволюція часто йде неприборкано, але не завжди може обігнати присутність людини”, – додав біолог.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *