В Австралії виявили найдавніші сліди предка сучасних рептилій

В Австралії виявили найдавніші сліди предка сучасних рептилій


Австралійські палеонтологи-аматори виявили скам’янілі сліди древнього предка сучасних рептилій, що існував приблизно 355 мільйонів років тому. Це відкриття змушує науковців переосмислити еволюційну історію наземних хребетних, адже воно відсуває походження рептилій на 35 мільйонів років раніше, ніж вважалося до цього, пише Успіх in UA.

Унікальні скам’янілості виявлено у формації Сніжних рівнин Вікторії на південному сході Австралії, а саме в районі Менсфілд на півночі штату. Цікаво, що на час утворення цих слідів Австралії як окремого материка не існувало – ця територія була частиною прадавнього південного суперконтиненту Гондвана.

Виявлені відбитки належать до найдавніших слідів суходільних істот, будь-коли знайдених на нашій планеті. Вчені вважають, що чотириногі тварини походять від групи риб, які вийшли на суходіл приблизно 390 мільйонів років тому під час девонського періоду.

«Щойно ми виявили плиту зі слідами, то одразу зрозуміли, що це найдавніше у світі свідчення існування рептилоїдних тварин, які пересуваються суходолом. Це відкриття відсуває їхню еволюцію щонайменше на 35 мільйонів років назад і має величезне значення для вивчення ранньої еволюції чотириногих», – зазначає професор Джон Лонг з Університету Фліндерса.

За словами дослідників, ключове значення мають відбитки кігтів, які були притаманні рептиліям, але не характерні для первісних чотириногих. Сліди належать невеликій кремезній істоті, яка нагадувала сучасного варана, повідомляє sat.net.

«Ключовий наслідок відкриття – ми зсуваємо важливу частину еволюційного дерева чотириногих, тобто всі гілки, що розташовані нижче від моменту поділу на рептилій і ссавців, ще далі в часі, на давніший період», – пояснює Пер Альберг, провідний автор дослідження з Університету Уппсали.

До цього відкриття найдавніші скам’янілості амніотів (групи, що охоплює ссавців, рептилій і птахів) датували пізнім кам’яновугільним періодом і визначали їхній вік близько 320 мільйонів років. Австралійська знахідка не лише відсуває появу рептилій у минуле, а й може змінити наше розуміння того, як саме відбувався поділ еволюційних гілок, що зрештою призвели до появи сучасних видів, зокрема й людей.

Учені припускали, що перші наземні тварини були рибоподібними й згодом дали початок складнішим видам. Проте нове відкриття ставить цю теорію під сумнів, адже виявлені сліди свідчать, що рептилії з кігтями існували вже на початку карбону. Це може означати, що попередні «рибоподібні» суходільні істоти не були предками тетрапод, а, ймовірно, навіть жили пізніше за перших чотириногих.

Науковці й надалі вивчатимуть скам’янілості в Австралії, щоб краще зрозуміти різноманіття організмів, які існували на межі девонського й кам’яновугільного періодів. Це допоможе з’ясувати, як і коли саме відбувся вихід риб на суходіл та поділ класів, що відіграв вирішальну роль у подальшій еволюції тварин.

Читайте також: Вчені з’ясували, як найбільша рептилія на Землі навчилася літати

Ця знахідка доповнює картину еволюції наземних хребетних, яка поступово вимальовується завдяки новим відкриттям. Нещодавно в італійських Альпах унаслідок танення льодовиків виявили сліди прадавньої екосистеми віком 280 мільйонів років. Серед них – добре збережені відбитки лап рептилій і земноводних пермського періоду (298-251 млн років тому), які існували ще до появи динозаврів. Такі знахідки дають унікальну нагоду вченим простежити тривалий еволюційний шлях наземних хребетних від їхньої першої появи на суходолі до формування сучасного біорізноманіття.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *