Вчені розповіли, як мозок створює фіолетовий колір, який не існує у видимому спектрі, зокрема на веселці та чому люди бачать неіснуючий відтінок, пише Успіх in UA.
Науковці з’ясували, що коли ми одночасно сприймаємо червоне та синє світло, які є кольорами з протилежних кінців видимого спектра — це дезорієнтує зір і мозок. Щоб подолати цю суперечність, мозок “згинає” лінійний спектр у коло, поєднуючи ці два кольори у фіолетовий, повідомляє science.glavred.net.
Попри те, що фіолетовий колір ми дійсно бачимо, він є результатом обробки мозком конфліктної інформації від червоних і синіх довжин хвиль, а не окремим спектральним кольором.
Для опису видимого спектра використовують абревіатуру ROYGBIV (Red, Orange, Yellow, Green, Blue, Indigo, Violet), однак фіолетовий, як його сприймає мозок, не є чистим спектральним кольором. Термін “фіолетовий” зазвичай вживають щодо найкоротших видимих хвиль, але насправді він створюється мозком штучно.
Зорові рецептори в оці (колбочки) відповідають за сприйняття кольору. Існує три їх типи:
- S-колбочки реагують на короткі хвилі (сині та фіолетові),
- M-колбочки — на середні (зелені та жовті),
- L-колбочки — на довгі (червоні та помаранчеві).
Можна зробити висновок, що фіолетовий колір з’являється як наслідок одночасної активації S- та L-колбочок, тобто як своєрідна “ілюзія”, створена мозком.
Зазначається, що кожен тип колбочок у сітківці ока налаштований на сприйняття певного діапазону довжин хвиль видимого світла.
Науковці додають, що коли в око потрапляє світло певного кольору, активуються відповідні колбочки, які передають сигнали через зоровий нерв. Ці сигнали спочатку опрацьовує таламус — центр, що відповідає за обробку сенсорної інформації, після чого вони надходять до зорової кори головного мозку.
Читайте також: Вчені визначили справжні кольори Нептуна та Урана
У зоровій корі аналізується, які колбочки були активовані та наскільки інтенсивно, що дає змогу мозку точно ідентифікувати колір. Наприклад, якщо світло має довжину хвилі між синім і зеленим, активуються як S-колбочки (сині), так і M-колбочки (зелені), і мозок порівнює ступінь їх активації для точного визначення кольору.
“Ця система дозволяє нам бачити не лише основні кольори, але й проміжні відтінки між ними, такі як чирок або бірюза. Загалом, наші очі та мозок можуть розпізнавати понад мільйон різних кольорів”, – говорять науковці.
Залишити відповідь