Учені в результаті спостереження за космосом виявили раніше невідомий об’єкт, який отримав назву UMa3/U1, пише Успіх in UA.
Це може бути або найменша серед відомих галактик, або ж найстаріше зоряне скупчення в нашій галактиці Чумацький Шлях, повідомляє focus.ua.
Здається, просто відрізнити галактику від зоряного скупчення. Галактики складаються із сотень тисяч, мільйонів і навіть мільярдів зірок. Зоряні скупчення складаються всього з плюс-мінус 1000 зірок. Але насправді межа між галактикою і зоряним скупченням не завжди чітка. І гарним прикладом цього слугує виявлений об’єкт під назвою UMa3/U1.
Найлегше відрізнити від зоряних скупчень великі галактики, зірки в яких пов’язані гравітацією і там багато темної матерії. Також легко відрізнити від галактик такі зоряні скупчення, як Плеяди. У них немає темної матерії і зірки там погано пов’язані гравітацією, а тому вони називаються розсіяними. Але є космічні об’єкти, які відносять до типу ультра-тьмяні галактики, де межа між галактикою і зоряним скупченням стає розмитою.
Вважається, що в таких галактиках у тисячу разів більше темної матерії, ніж видимої матерії, яку можна побачити за допомогою світла. Тому вони й дуже тьмяні. Також у таких галактиках знаходяться одні з найдавніших зірок.
Навіть назва об’єкта UMa3/U1 викликає проблеми. Якщо він є карликовою галактикою, то його назва має бути Ursa Major 3, оскільки це галактика-супутник більшої галактики в сузір’ї Великої Ведмедиці (Ursa Major). Якщо це стародавнє зоряне скупчення, то його слід назвати UNIONS 1, оскільки його було виявлено під час дослідження UNIONS. Якщо це галактика, то це найменша і наповнена найбільшою кількістю темної матерії галактика, яку коли-небудь виявляли астрономи. Якщо це зоряне скупчення, то маючи вік 11 млрд років, це найдавніше зоряне скупчення серед усіх відомих у Чумацькому Шляху.
Дослідження показало, що об’єкт UMa3/U1 має дуже маленький розмір, адже його діаметр становить лише 20 світлових років. Для порівняння діаметр Чумацького Шляху 100 000 світлових років. Один світловий рік — це 9,5 трильйонів кілометрів. Водночас астрономи з’ясували, що об’єкт UMa3/U1 складається всього з 60 зірок, а його маса всього в 16 разів більша, ніж у Сонця.
Для порівняння, зоряне скупчення Плеяди має майже такий самий розмір, що й UMa3/U1, але в ньому міститься понад 1000 зірок, а маса скупчення у 800 разів більша за масу Сонця.
Вчені створили моделювання, засноване на русі зірок в UMa3/U1 і воно показує, що це може бути розсіяне зоряне скупчення, яке є доволі стабільним на тлі інших. Тобто зірки в ньому не розлітаються так швидко.
Читайте також: Науковці з’ясували, яка галактика знищить Чумацький Шлях
З іншого боку, якщо це зоряне скупчення, то маса в ньому має бути розподілена більш рівномірно, ніж показують спостереження. Якщо ж це галактика, то зірки мають групуватися ближче до центру, але в цьому плані дані менш однозначні.
Поки що, астрономи схиляються до того, що UMa3/U1 є зоряним скупченням, але щоб сказати, що це точно не галактика, потрібні додаткові спостереження.
Залишити відповідь