Команда Курта Конхаузера та його колег досліджувала смугасті залізисті утворення в Китаї та Південній Африці, які зберігають хімічні підписи стародавніх океанів, пише Успіх in UA.
Аналіз цих порід виявив різку зміну вмісту германію та кремнію, що вказує на активне вивітрювання суші та перенесення осадів річками, повідомляє cikavosti.
«Як тільки у вас відбувається вивітрювання, ви отримуєте приплив поживних речовин до океанів, що може призвести до… процвітання життя в прибережних водах», — зазначає Конхаузер.
Дослідники стверджують, що це відкриття відсуває період активного формування континентів на раніший етап історії Землі, приблизно на 500 мільйонів років раніше, ніж вважалося. Співавтор дослідження Леслі Роббінс підкреслює, що «підйом і оголення континентальних масивів суші відбувся на дійсно ранньому етапі». Хоча точний час появи континентів залишається предметом дискусій, нові дані підтверджують, що вони значною мірою впливали на біогеохімічні процеси ще на початку архейського еону.
Єва Стюкен з Університету Сент-Ендрюса додає, що існування континентів є ключовим фактором для розвитку життя в мілководних морських екосистемах. Водночас дослідники не виключають, що річки існували й раніше, однак саме в цей період вони почали суттєво змінювати хімічний склад океанів.
Читайте також: На Полтавщині відкрили нову археологічну пам’ятку
Наступним кроком науковців стане визначення розміру стародавніх континентальних масивів, оскільки.
«чи були вони такими ж за розміром, як сьогодні? Малоймовірно, але ми насправді не маємо ідеї», – сказав Конхаузера.
Залишити відповідь