Науковці встановили, коли на Землі відбулася найпотужніша магнітна буря

Науковці встановили, коли на Землі відбулася найпотужніша магнітна буря


Масштаби найсильнішої сонячної бурі дозволяють зрозуміти, яку небезпеку становлять майбутні сонячні бурі для сучасної інфраструктури, пише Успіх in UA.

За даними NASA, сонячні спалахи 10-11 травня 2025 року були найінтенсивнішими з 2003 року. Деякі вчені припускають, що вони могли бути найпотужнішими за останні 500 років. А от найсильніша сонячна буря за всю історію, ймовірно, сталася під час останнього льодовикового періоду і вона була приблизно в 500 разів потужніша за будь-яку сучасну геомагнітну бурю, повідомляє www.unian.ua.

Вчені описали результати дослідження річних кілець дерев у Французьких Альпах, які свідчать про різке зростання рівня радіовуглецю у 12 350 році до н. е. – на фінальній фазі останнього льодовикового періоду.

Зазначається, що це була не просто сонячна буря, а буря сонячних частинок – вибух швидкорухомих, надзвичайно енергійних протонів, які спричинили радіаційну бурю навколо Землі.

“Ця подія створює новий найгірший можливий сценарій. Розуміння її масштабів є критично важливим для оцінки ризиків, які майбутні сонячні бурі становлять для сучасної інфраструктури – таких як супутники, енергомережі й системи зв’язку”, – пояснила провідна авторка та постдокторантка Університету Оулу (Фінляндія) Ксенія Голубенко.

Використовуючи хіміко-кліматичну модель, створену для реконструкції давніх бур сонячних частинок (і підтверджену даними річних кілець дерев), дослідники підрахували, що подія 12 350 року до н. е. була приблизно на 18% потужніша за найсильнішу сонячну бурю, зафіксовану в архівах річних кілець. Та подія відбулася у 775 році н. е., проте у сучасному контексті нічого подібного не було.

Читайте також: Науковці розкрили таємницю магнітного поля Місяця

“У порівнянні з наймасштабнішою подією супутникової ери – бурею частинок 2005 року – давня подія 12 350 року до н. е. була більш ніж у 500 разів інтенсивнішою, згідно з нашими оцінками. Подія 12 350 до н. е. – єдина відома екстремальна сонячна буря за межами голоцену – останніх 12 000 років стабільного теплого клімату. Інші великі бурі сонячних частинок траплялися близько 994 року н. е., 663 року до н. е., 5259 та 7176 років до н. е.”, – повідомила Голубенко.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *