Науковці спростували головний міф про людський мозок

Науковці спростували головний міф про людський мозок


Дослідження, яке проаналізувало дані 1500 видів живих істот, показує, що великі тварини не мають пропорційно більшого мозку. Це також підкреслює швидкі еволюційні зміни розміру сірої речовини приматів, гризунів і м’ясоїдних, пише Успіх in UA.

Британські дослідники з Університету Редінга та Даремського університету зібрали величезний набір даних про розміри мозку та тіла приблизно півтори тисячі видів, щоб з’ясувати суперечливі питання навколо еволюції розміру мозку.

Більшість людей впевнена, що більший мозок порівняно з розміром тіла пов’язаний з інтелектом, соціальністю та поведінковою складністю, саме тому у людей розвинувся великий мозок. Проте якщо брати до уваги більш примітивних, аніж людей створінь, нове дослідження показує, що найбільші тварини не мають пропорційно більшого мозку.

Науковці спростували головний міф про людський мозок

Провідний автор дослідження, професор з британського Університету Редінга Кріс Вендітті сказав, що понад століття вчені припускали, що розмір мозку стає пропорційно більшим, чим більша тварина, що цей зв’язок є лінійним. “Тепер ми знаємо, що це неправда, повідомляє obozrevatel.com.

Співвідношення між розміром мозку та розміром тіла є кривою, що по суті означає, що дуже великі тварини мають менший мозок, ніж очікувалося”, – розповів вчений.

“Наші результати допомагають вирішити загадкову складність взаємозв’язку маси мозку та тіла. Наша модель відрізняється простотою, що означає, що попередні детальні пояснення більше не потрібні – відносний розмір мозку можна вивчати за допомогою однієї основної моделі”, – додав співавтор дослідження з Даремського університету професор Роб Бартон.

Науковці спростували головний міф про людський мозок

Дослідження виявило простий зв’язок між розміром мозку та розміром тіла всіх ссавців. Проте є серед піддослідних і ті, що порушують норми. Серед цих винятків є наш людський вид – Homo sapiens, який еволюціонував більш ніж у 20 разів швидше, ніж усі інші види ссавців. Це призвело до масивного мозку, який характеризує людство сьогодні. Але люди не єдині види, які протистоять цій тенденції.

Усі групи ссавців продемонстрували швидкі сплески змін – як у бік менших, так і більших розмірів мозку. Наприклад, у кажанів дуже швидко зменшувався розмір мозку, коли вони вперше виникли. Але потім кажани показали дуже повільні темпи зміни відносного розміру мозку, що свідчить про те, що можливі еволюційні обмеження пов’язані з потребами польоту.

Науковці спростували головний міф про людський мозок

Існує три групи тварин, у яких спостерігалася найбільш виражена швидка зміна розміру мозку: примати, гризуни та м’ясоїдні. У цих трьох групах спостерігається тенденція до збільшення відносного розміру мозку з часом. Це не універсальна тенденція для всіх ссавців, як вважалося раніше.

Читайте також: Науковці з’ясували, як мозок обробляє травматичні спогади

Ще одна співавторка дослідження з Університету Редінга доктор Джоанна Бейкер сказала, що їхня робота розкриває велику таємницю.

“У найбільших тварин є щось, що заважає мозку стати занадто великим. Чи пов’язано це з тим, що великі мізки, що перевищують певний розмір, занадто дорогі для підтримки, ще належить з’ясувати. Але оскільки ми також спостерігаємо подібну кривизну у птахів, закономірність, здається, є загальним явищем – те, що викликає цю “цікаву стелю”, стосується тварин із дуже різною біологією”, – сказала Джоанна Бейкер.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *