Науковці розкрили таємницю багатства Стародавнього Риму

Науковці розкрили таємницю багатства Стародавнього Риму


Багаторічне протистояння двох великих держав свого часу, могутнього Карфагена і Риму, який набирав силу, увійшло в історію як Пунічні війни, загальною кількістю три за 118 років офіційного конфлікту, з 264 по 146 рік до нашої ери, пише Успіх in UA.

Після Третьої Пунічної Карфаген, як наполегливо закликав Катон Старший, таки був зруйнований, однак найбільш насиченою героїчними подіями була Друга війна: це Ганнібал, це перехід на слонах через Альпи, це зухвала спроба побити Рим на його ж території і страшна поразка Карфагену в битві при Заміні.

Події і підсумок Пунічних воєн добре відомі за давньоримським джерел: кожна з трьох воєн закінчилася перемогою Риму, а остаточний розгром єдиного великого конкурента дозволив Римській республіці безперешкодно поширити свій вплив на все Середземномор’я і згодом стати тією імперією, яка на століття змінить хід світової історії, повідомляє cikavosti.com.

Однак своїм швидким сходженням Рим зобов’язаний не тільки військовим перемогам – будь-яка армія насамперед потребує фінансування. Ще недавно на питання «звідки гроші?» історики могли відповідати лише цитатами з давньоримських авторів – наприклад, про величезні контрибуції, які Карфаген був змушений платити Риму, або про відвойовані у Карфагена території з їх природними ресурсами. Тепер німецькі та датські хіміки представили не «паперовий», а цілком матеріальний доказ піднесення Риму за рахунок захоплених земель.

Поразка у Другій Пунічній війні позбавила Карфаген всіх заморських територій, включаючи Іберійський півострів. Римляни отримали доступ до місцевих джерел срібла, якими колись активно користувався Карфаген, а ще раніше – Тартесс: іспанське срібло справно збагачувало тих, хто володів копальнями.

Перехід контролю за іспанськими срібними родовищами від карфагенян до римлян сучасні вчені відстежили досить просто: вони проаналізували склад 70 римських монет, випущених з 310 по 101 рік до нашої ери, тобто за час всіх трьох Пунічних воєн з захопленням попередніх та наступних десятиліть.

Свої висновки учасники німецько-датського геохімічного проекту представили у серпні на конференції Goldschmidt 2017 в Парижі, повідомляє IB Times.

«Римські монети, випущені до Другої Пунічної війни, зроблені з того ж срібла, що і монети грецьких міст в Італії та на Сицилії: «підпис» ізотопів свинцю в їх складі вказує на походження металу з регіону Егейського моря», — каже Катрін Вестнер (Katrin Westner), геохімік з франкфуртського університету імені Ґете.

Проте в монетах, викарбуваних після 209 року до н. е., ізотопна сигнатура змінюється на характерну для півдня Іспанії, прямо вказуючи на «свіжозавойовані» римлянами копальні. У 209 році до нашої ери Друга Пунічна війна була далека від завершення, проте сталася знакова подія: римський полководець Публій Корнелій Сципіон захопив Новий Карфаген (сучасне місто Картахена в Іспанії). Вже через три роки римляни контролювали всі карфагенські володіння на Іберійському півострові. Ще через кілька років, в 202 році, Сципіон здолає самого Ганнібала у битві при Заміні і прославиться на віки під ім’ям Сципіон Африканський.

Його прийомний онук, Сципіон Еміліан Африканський, виграє Третю Пуническую війну і зітре Карфаген з лиця землі.

«Після поразки Карфагена у Другій Пунічній війні Рим отримав від переможених величезну контрибуцію, безліч багатих трофеїв і контроль за іберйськими срібними родовищами. Починаючи з 209 року до н. е. більшість римських монет має геохімічний підпис, характерний для іберійського срібла», — констатує Вестнер.

Читайте також: У Туреччині знайшли 1500-річні фігурки, пов’язані з військово-стратегічною грою римлян

Набуте багатство дало потужний поштовх експансії Риму і заклало основи для формування майбутньої імперії.

«Рясний приплив іберійського срібла істотно змінив економіку Римської республіки, дозволивши їй стати супердержавою свого часу. Ми знали це з історичних праць Тіта Лівія, Полібія та інших авторів, проте наше дослідження надало сучасні наукові докази піднесення Риму. Поразка Ганнібала і сходження Риму буквально записані в сріблі монет майбутньої імперії», — підсумувала Вестнер.

Їй вторить Кевін Бучер, професор Уорікського університету (Великобританія):

«Це дослідження наочно показує, який значний внесок в історичні дослідження здатний внести інструментальний науковий аналіз стародавніх монет. Раніше ми мали лише обґрунтовані припущення щодо важливості іспанського срібла для римської скарбниці і карбування монет, тепер же вони мають під собою серйозну матеріальну підставу».

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *