У Танзанії, серед величних ландшафтів Східно-Африканської рифтової системи, розкинулось одне з найдивовижніших і водночас нейнебезпечніших природних чудес світу – озеро Натрон, пише Успіх in UA.
Це унікальне содове озеро, що утворилося внаслідок вулканічної активності, має неймовірно високий рівень pH, який сягає близько 10,5 – показник, майже такий же їдкий, як розчин аміаку. Хімічний склад води настільки агресивний, що більшість живих організмів не здатні в ній вижити. Тварини, які гинуть на берегах цього моторошного озера, буквально перетворюються на кальцифіковані мумії, застигаючи у своїх останніх позах, наче висічені з каменю, повідомляє t4.com.ua.
Така висока концентрація солей і мінералів, особливо карбонату натрію та карбонату кальцію, потрапляє в озеро з навколишніх вулканічних пагорбів та гарячих джерел, що б’ють з-під землі. Оскільки озеро Натрон не має стоку в річки чи моря, концентрація цих хімічних речовин залишається постійно високою протягом усього року. Вода в озері може сильно обпекти шкіру та очі будь-якої істоти, яка спробує зануритися або зробити ковток.
Проте, дивним чином, деякі форми життя не лише виживають у цих екстремальних умовах, а й процвітають. Серед них – малі фламінго (Phoeniconaias minor) та деякі види тілапії. Озеро Натрон є найважливішим у світі місцем розмноження малих фламінго: тут вилуплюється більшість з 1,5-2,5 мільйонів особин Східної Африки, що становить близько 75% світової популяції цього виду. Ноги малих фламінго мають міцну шкіру та луску, що захищає їх від опіків. Вони будують гнізда на островах, які утворюються в озері під час сухого сезону, забезпечуючи безпеку своїм дитинчатам від більшості хижаків завдяки смертельним умовам навколо.

Окрім надзвичайно лужного середовища, озеро Натрон також є дуже мілководним. Його середня глибина становить лише 0,5 метра, а ширина – 15 кілометрів, хоча воно стискається та розширюється залежно від погоди. У найспекотніші пори року температура води може досягати пекучих 60 градусів Цельсія (140 градусів за Фаренгейтом). Коли озеро зменшується, в ньому розмножуються унікальні мікроорганізми, які харчуються його солями. Галоархеї (солелюбні без’ядерні організми) та ціанобактерії (синьо-зелені водорості) забарвлюють озеро в різні відтінки червоного завдяки пігментам у своїх клітинах. Ці ж пігменти надають малим фламінго їхнього характерного рожевого відтінку, оскільки ці птахи майже виключно харчуються синьо-зеленими водоростями.
Озеро Натрон привернуло увагу світової громадськості у 2013 році, коли фотограф Нік Брандт опублікував у своїй книзі “Через спустошену землю” (Abrams Books, 2013) знімки “кам’яних” тварин, знайдених на його берегах. На фотографіях були зображені туші птахів і кажанів, які загинули на берегах озера і були збережені завдяки карбонату натрію. Брандт розміщував їх на гілках і у воді, щоб вони виглядали “знову живими”, як він написав у книзі.
Читайте також: Науковці встановили, яке озеро є найстарішим на Землі
Серед зображених птахів були голуб та орлан-риболов – види, які не харчуються та не розмножуються безпосередньо на озері Натрон, але мешкають у навколишніх солончаках та прісноводних водно-болотних угіддях. Ці екосистеми також є домівкою для великих фламінго, пеліканів, страусів, буйволів, антилоп гну та багатьох інших істот, які ризикують стати наступними “кам’яними” свідками унікальної та смертоносної краси озера Натрон.
Залишити відповідь