Шведські вчені із Лундського університету презентували нову теорію походження грошей, пише Успіх in UA.
Поява грошей довгий час пояснювалося двома основними концепціями: товарною та хартальною. Товарна теорія стверджує, що гроші виникли задля спрощення бартеру всередині спільнот, повідомляє vnews.agency.
Однак етнографічні дані демонструють, що бартерні системи були рідкісні, а більшість товариств використовували мережі обміну, що ґрунтуються на довірі. Хартальна теорія, навпаки, пов’язує появу грошей із державою, яка використовувала їх оподаткування і збору данини. Однак ця теорія не пояснює, як гроші могли виникнути у додержавних товариствах.
У новому дослідженні вчені запропонували альтернативу: гроші з’явилися для полегшення торгівлі великих відстанях, де довірчі відносини були неможливі. Автори вивчили дві давні грошові системи: черепашкові намистини на заході Північної Америки та бронзові зливки в Європі. У Північній Америці черепашкові намистини використовувалися корінними народами для торгівлі протягом тисяч років.
Ці намистини полегшували обмін між племенами, що говорять різними мовами і живуть у різних регіонах. Торгові мережі сягали тисячі кілометрів, і намистини стали універсальним засобом обміну. У Європі бронзового віку бронзові зливки, кільця та сокири стандартизувалися за розміром та вагою, що робило їх зручними для торгівлі між регіонами.
Читайте також: У Нацбанку розповіли, як виглядатимуть українські гроші після війни
Сировину для бронзи видобували в обмежених місцях, таких як Альпи та Британські острови, що стимулювало міжрегіональний обмін. За словами фахівців, гроші, які спочатку були створені для зовнішньої торгівлі, поступово проникали у внутрішні економіки, сприяючи розвитку оподаткування та зміцненню влади еліт.
Наприклад, у стародавній Каліфорнії використання черепашкових намистин призвело до появи вождеств (автономна політична одиниця, що включає кілька сіл або громад, об’єднаних під постійною владою верховного вождя – «Главком») на узбережжях і островах.
Залишити відповідь