Науковці назвали маловідомі факти про флагмана українського науково-дослідницького флоту

Науковці назвали маловідомі факти про флагмана українського науково-дослідницького флоту


Українські полярники поділилися п’ятьма маловідомими фактами про флагмана українського науково-дослідницького флоту, пише Успіх in UA.

Про це йдеться на офіційній сторінці Національного антарктичного наукового центру у Facebook.

  • Криголам спустила на воду сама ЇЇ Величність Єлизавета ІІ на День Антарктиди – 1 грудня 1990 року. Адже раніше це було королівське дослідницьке судно Великої Британії «Джеймс Кларк Росс». З 2021 року воно належить Україні та має назву «Ноосфера».
  • Саме цей криголам доправив до станції першу частину першої Української антарктичної експедиції наприкінці листопада 1995 року. Упродовж двох місяців наші полярники переймали справи у британців, а 6 лютого 1996 року відбулася урочиста передача станції «Фарадей», що названа «Академіком Вернадським».
  • «Ноосфера» стала першим українським судном, обладнаним системою динамічного позиціонування. Вона дозволяє без використання якорів годинами утримувати криголам в одній точці з відхиленням на кілька сантиметрів. Завдяки цьому, приміром, можна дуже точно фіксувати місця відбору зразків.
  • Серед варіантів перейменування «Джеймса Кларка Росса» після прибуття в Україну були: «Залізопуз» – за мотивами романів Джоан Роулінг. Це дракон, який живе в Україні і є найбільшим з усіх драконів; «Рутенія» – так називали території праукраїнців давньої Русі.
  • У перший антарктичний сезон «Ноосфера» виходила з порту приписки – Одеси 28 січня 2022 року, фактично за місяць до початку повномасштабної війни. Коли судно проходило Босфор, капітан Павло Панасюк якраз побачив російські військові кораблі, які саме заходили в Чорне море.

Читайте також: Український криголам “Ноосфера” відправився в Антарктиду

“Мріємо, щоб наша «Ноосфера» знову повернулася в Одесу, а дорогою ще зайшла в гості в Севастополь. Пишаємося тим, що нині криголам працює в Антарктиці вже третій сезон”, – додали науковці.

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *