На Марсі виявили гігантські органічні молекули віком майже 4 млрд років

На Марсі виявили гігантські органічні молекули віком майже 4 млрд років


Команда вчених щойно виявила найдовші органічні молекули, які коли-небудь бачили на Марсі, четвертій планеті від Сонця і привабливому місці для пошуку людством життя за межами Землі, пише Успіх in UA.

Сьогодні Марс є негостинним, зі значними коливаннями температури, розрідженою атмосферою та очевидною нестачею рідкої води на поверхні планети. Але згідно з новим дослідженням великі молекули, знайдені на Марсі, очевидно, такі ж старі, як і життя на Землі, що піднімає питання про біологічну активність на древньому Марсі, повідомляє expert.com.ua.

Молекули являють собою довгі вуглецеві ланцюги, що містять до 12 послідовних атомів вуглецю. Молекули пролежали на Марсі близько 3,7 мільярдів років, не порушені геологічною активністю, вологою чи теплом. Молекули датуються приблизно тим самим часом, що й найдавніші відомі ознаки життя на нашій планеті.

“К’юріосіті” вже багато років мандрує Марсом, відкриваючи нові деталі про давнє середовище планети. Ключовим елементом цього середовища є вуглець – елемент, який є життєво важливим для життя і корисним для зв’язування молекул, включаючи ДНК і РНК. Згідно з повідомленням Французького національного центру наукових досліджень (CNRS), вуглецеві ланцюги “можуть мати риси, подібні до жирних кислот, що утворюються на Землі в результаті біологічної активності”.

Відкриття цих органічних молекул дає важливе розуміння потенційних біологічних процесів на ранньому Марсі, але, щоб бути зрозумілим, це не є доказом минулого або теперішнього життя. Однак це свідчить про те, що будівельні блоки, необхідні для життя, яким ми його знаємо, були присутні – і що Марс, можливо, колись мав відповідні умови для його підтримки.

“Хоча джерело цих органічних молекул на Марсі не вдалося встановити в цьому дослідженні, ці органічні речовини могли утворитися в результаті геологічних процесів на Марсі (небіологічних хімічних реакцій, таких як гідротермальна активність), вони були доставлені на поверхню Марса метеоритами, або вони є органічними залишками давньої марсіанської біології”, – сказав Деніел Главін, старший науковий співробітник з повернення зразків у Центрі космічних польотів ім. Годдарда НАСА.

Команда, до складу якої входили вчені з CNRS та кількох інших установ, зробила свої висновки, використовуючи лабораторію Sample Analysis at Mars (SAM) на борту Curiosity. SAM містить газовий хроматограф і мас-спектрометр, які дозволяють ідентифікувати окремі молекули в зразках, зібраних марсоходом. Curiosity вже бачив органічні речовини в марсіанських глинистих породах, але нове дослідження описує найдовші ланцюги, які коли-небудь були виявлені. Виявлення довгих вуглецевих ланцюгів на Марсі має велике значення, оскільки показує, що вчені НАСА знаходяться на правильному шляху пошуку ознак життя – або, принаймні, того, що лежить в основі життя на Землі.

Curiosity все ще працює, але наступники його місії з вивчення давнього минулого Марса вже на підході. Місія ЄКА ExoMars, запуск якої запланований на 2028 рік, та спільна місія НАСА і ЄКА Mars Sample Return допоможуть вченим краще оцінити склад Марса в давньому минулому – і, опосередковано, потенціал давнього життя на його поверхні.

“Відкриття довголанцюгових вуглеводнів, які збереглися (а не були повністю зруйновані під впливом іонізуючого випромінювання) у давніх осадових породах Марса, підсилює поточну стратегію пошуку давніх ознак життя в приповерхневих шарах Марса, які можуть мати схожі характеристики з життям на Землі, – додав пан Главін. – З аналізу метеоритів і зразків, повернутих з астероїдів Бенну і Рюгу місіями OSIRIS-REx і Hayabusa2, ми знаємо, що хімічні складові життя, які включають амінокислоти (використовуються для утворення білків), карбонові кислоти (використовуються в клітинних мембранах) і нуклеотиди (компоненти ДНК і РНК), були широко поширені по всій Сонячній системі, і ці хімічні складові повинні були бути доставлені на Марс”.

Рідка вода колись існувала у величезних водосховищах і озерах на Марсі. Тепер, коли вода вже давно висохла, марсоходи космічного агентства мають дослідити ці колись вологі околиці в пошуках ознак первісного життя, схожого на те, що ледь животіє у вологішому кліматі Землі. Вчені бачили ознаки рідкої води під марсіанською поверхнею, хоча такі спекулятивні знахідки потребують більш ретельного вивчення, перш ніж вчені зможуть сказати напевно.

“Але питання на мільйон доларів: Чи існувала на Марсі органічна хімія, необхідна для формування життя, щоб перейти від цих основних хімічних будівельних блоків до більших і складніших структур, таких як білки і нуклеїнові кислоти, що містяться в клітинах?”, – додав Главін.

Читайте також: Науковці поставили під сумнів наявність води на Марсі у давнину

У 2023 році марсохід Perseverance знайшов на Марсі збережені органічні молекули – аж ніяк не підтвердження того, що на Червоній планеті колись існувало життя, але обнадійливий показник того, що умови для життя, як ми його знаємо, колись існували.

Нові методи можуть полегшити виявлення ознак життя на Марсі і, можливо, пояснити, як життя, що могло колись там існувати, зникло, коли Червона планета стала безплідною і негостинною.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *