В Антарктиді на українській станції модернізують унікальну геомагнітну обсерваторію

В Антарктиді на українській станції модернізують унікальну геомагнітну обсерваторію


На станції “Академік Вернадський” в Антарктиді проводять модернізацію унікальної геомагнітної обсерваторії, пише Успіх in UA.

Про це йдеться на офіційній сторінці Національного антарктичного наукового центру у Facebook.

“А ви знали, що серед основних досліджень на нашій станції – вивчення змін магнітного поля Землі? Як відомо, таке поле утворюється завдяки циркуляції розплавленого металу в надрах планети. Цей процес – нестабільний, що проявляється в міграції магнітних полюсів. Раніше, наприклад, Північний магнітний полюс рухався зі швидкістю близько 15 кілометрів на рік”, – зауважують фахівці.

Неперервну високоточну реєстрацію величин магнітного поля Землі та його змін в часі проводять у геомагнітних обсерваторіях. Україна має лише 4 таких обсерваторії: біля Києва, Львова, Одеси та в Антарктиці. Остання називається «Аргентинські острови» (АІА).

У цій обсерваторії вчені почали спостереження за змінами магнітного поля 1954 року: ще коли станція називалася «Фарадей» і належала Британії. Після її передання Україні 1996 року такі спостереження продовжились.

“Тож нині наша обсерваторія має найдовші ряди геомагнітних даних в Антарктиці. Це є надзвичайно цінним для науковців всієї планети, адже дозволяє відслідковувати зміни у магнітному полі протягом різних періодів”, – говорять українські полярники.

2004 року АІА стала повноправним членом мережі найкращих обсерваторій світу INTERMAGNET. Наразі ця мережа об’єднує 106 геомагнітних обсерваторій із 43 країн світу.

“Усі вони відповідають визначеним стандартам: мають цифрову реєстрацію, можливість відправляти дані до геомагнітних інформаційних центрів протягом 72 годин, виконують певні умови під час спостереження та обробки даних. Вимоги до геомагнітних обсерваторій постійно підвищуються, що потребує регулярного оновлення обладнання для отримання високоякісних, високодискретних та оперативних даних”, – кажуть фахівці.

Тому одним із завдань нинішньої сезонної експедиції на «Вернадському» є модернізація обсерваторії. Вчений-геофізик Юрій Сумарук займатиметься:

  • встановленням нової магнітоваріаційної станції та забезпеченням безперервної передачі даних з неї;
  • встановленням нового промислового комп’ютера для безперебійної реєстрації даних з протонного магнітометра GSM-90;
  • оновленням каналів передачі даних тощо.

Читайте також: Українські полярники чекають на появу перших пінгвіненят біля станції “Академік Вернадський”

Після модернізації геомагнітна обсерваторія «Аргентинські острови» буде єдиною в Антарктиці, що передаватиме надточні односекундні дані геомагнiтних спостережень нового формату відповідно до вимог INTERMAGNET. Загалом же у 2022-2023 роках дані такого типу передавали не більш як 11 обсерваторій INTERMAGNET, тобто до 10%.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *