В Україні показали найдорожчу та найдавнішу писанку

В Україні показали найдорожчу та найдавнішу писанку


Найдорожчій писанці, яка зберігається у Музеї писанки в Коломиї, понад 500 років, і вона найдавніша в Україні, пише Успіх in UA.

Створена на гусячому яйці за допомогою гарячого воску, фарбник – цибулиння. Цей артефакт археологи знайшли 2013 року у Львові, повідомляє tsn.ua.

“Тут ми бачимо зображення безкінечника, дубових листочків, які повторюються у наших писанках. Не ціла, вона була з 4 кавалочків, вона була розбита на 4 частини і наша реставратор, вона її відреставрувала”, – каже генеральна директорка Національного музею Гуцульщини та Покуття Ярослава Ткачук. 

Техніка та набір традиційних символів залишаються без змін, зокрема йдеться про використання багато жовтого та червоного кольорів. 

У Космачі Ганну Линдюк знають усі. Їй 75 років, і вона знана писанкарка. Але досі не може забути свій перший вихід на базар з розписаними великодніми яйцями ще у середині минулого столітття.

“Десь так 7-8 клас, я написала 100 писанок і пішла у Косів на базар. Плач-крик! Що таке? А це виявляється міліція б’є писанки”, – згадує жінка. 

Радянська влада нищила усе українське. Табу наклала й на писанки. Якби не високогірний Космач, кажуть науковці, мистецтво писанкарства тоді б занепало. Утім під страхом репресій тутешні майстрині писали і свої знання передавали дітям.

 У Музеї писанки в Коломиї зібрані витвори з різних місцин України і світу. Тут понад 3 тисячі експонатів. Є тут і писанки з Курщини, яка колись була українською.

Читайте також: У Львові оцифрують автентичні писанки кінця ХІХ– XX століть

Але усіх цих експонатів не було б, якби саме коломияни свого часу не додумалися, як консервувати крихкі яєчні шкаралупи. Яйця пробували заливати і гарячим оловом, і воском, і рідким милом – усе марно. Аж поки не згадали про техніку пап’є-маше.

“Розбивали посередині акуратно, обов’язково знімали плівочку, яка є у яєчку, протирали спиртовим розчином. Обклеювали клеєм ПВА і папір, пористий такий – папьє-маше”, – каже Ярослава Ткачук. 

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *