Українські науковці показали вірменський напрестольний хрест XVIII століття

Українські науковці показали вірменський напрестольний хрест XVIII століття


Представники Національного музею історії України показали, як виглядає вірменський напрестольний хрест XVIII століття, пише Успіх in UA.

Про це йдеться на сторінці “Скарбниця Національного музею історії України” у Facebook.

Як розповіли фахівці, найдавніші вірменські громади на південному заході України жили в містах Аккермані (нині Білгород-Дністровський), Ізмаїлі, Кілії. В кожному з них були вірменська церква, окремий цвинтар, церковно-парафіяльні школи. Всі парафії та церкви належали Вірменській апостольській церкві. Німецький торговець та мандрівник Ніколаус Клеєман у своїх записах згадував, що 1768 року в Кілії діяли дві вірменські церкви, одна з яких – церква Пресвятої Богородиці.

Із цього храму походить напрестольний хрест, про що свідчить напис вірменською на його піддоні: «Цей хрест зроблено й подаровано боголюбивим магдесі Арутюном церкві Пресвятої Богородиці в Кілії року 1193 [1744]». Хрест та мандорлу – сяйво навколо хреста, оздоблено медальйонами з живописними емалями. На лицьовому боці в середохресті – сюжет «Воскресіння Христове», під ним – «Розп’яття», справа – «Покладання до гробу», на мандорлі – «Ангел зі знаряддями страти Христа».

Читайте також: Українські науковці показали частину скарбу VI-VII століття

1792 року вірмен Кілії переселили у Григоріополь (нині Молдова), а церкву, ймовірно, закрили. Вже у ХІХ ст. згадок про вірменські храми в місті немає, тож подальша доля церви Пресвятої Богородиці залишається невідомою для дослідників.

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *