Українські науковці показали унікальний елемент одягу часів народження середньовічної Європи

Українські науковці показали унікальний елемент одягу часів народження середньовічної Європи


Представники Національного музею історії України показали, як вигладає оздоба поясу чи портупеї, знайдена на місці зручнованого ранньосередньовічне поховання у Криму, пише Успіх in UA.

Про це йдеться на сторінці “Скарбниця Національного музею історії України” у Facebook.

До слова, тут було збережено чимало знахідок: золоті оздоби поясу та портупеї, фрагменти різноманітного посуду та фрагменти залізного леза меча. Дослідження предметів дозволило дослідникам датувати поховання другою половиною V – початком VІ століття н.е.

З-поміж інших предметів виділяються дві масивні пряжки невеликих розмірів. Більша (40 х 26 х 9 мм), що краще збереглася, вірогідно, слугувала для кріплення поясу. Верхня частина пряжки має овальну форму, в центрі розділена на 7 секцій, де були закріплені сердолікові вставки червоного кольору (з них збереглися 5).

Стиль декору пряжки називають поліхромним, а використання вставок пов’язане з технічним прийомом клуазоне: в підготовленій ніші робляться тонкі перегородки, що утворюють певні комірки, в які і вставляють коштовні камінці, обточені як невеликі пластинки певної форми. В даному випадку було також простежено, що під камінчики було покладено тонку золоту фольгу, що трималася на чорному смолянистому клеї. Поєднання мережива перегородок із яскравим кольором вставок створювали певну гармонію.

Такий декоративний стиль був властивий для раннього середньовіччя в усій Європі. Зокрема, аналогічні пряжки, але більш вишуканої роботи, знайдено в гробниці короля франків Хільдеріка І (457/458 – 481/482) з династії Меровінгів. Його могила була знайдена ще у 1653 році під час проведення будівельних робіт поблизу церкви Сен-Бріс у місті Турне (нині це територія Бельгії).

Друга половина V – початок VІ століття визначилися значними зрушеннями в Європі. У 453 році була розгромлена імперія гунів. Франки, германомовний народ, під проводом короля Хлодвіга, сина Хільдеріка І, захопили Галію, колишню римську провінцію. Рим занепадав, а натомість провідну роль почав відігравати Константинополь. Починалися нові часи, народжувалася середньовічна Європа.

До цього часу дослідники відносять декілька поховальних комплексів у степах Північного Причорномор’я, які пов’язують з володарями певних тюркських племен. Зокрема, вважається, що в гробниці, знайденій поблизу села Чикаленко, було поховано володаря гунського племені альціагірів, про яких відомо з хронік готського історика Йордана.

Читайте також: Поблизу Києва археологи виявили стародавнє поховання “із короною смерті”

Варто додати, що артефакти були знайдені у 1952 році під час видобування каменю поблизу села Чикаленко. Робітники повідомили про знахідку до музею, завдяки чому місце знахідки дослідив археолог Павло Шульц, а знахідки потрапили до музейного фонду.

На жаль, характер пам’ятки з’ясувати не вдалося (можливо, це було ґрунтове поховання).

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *