Українські науковці показали унікальні прикраси половецького хана, який загинув у бою з монголами

Українські науковці показали унікальні прикраси половецького хана, який загинув у бою з монголами


Представники Національного музею історії України показали артефакти, знайдені у Чингульському кургані першої половини ХІІІ століття, розкопаному експедицією Інституту археології АН України (керівники Віталій Отрощенко і Юрій Рассамакін) неподалік с. Заможне Пологівського району Запорізької області, пише Успіх in UA.

Про це йдеться на офіційній сторінці музею у Facebook.

Під великим насипом знайшов спочинок половецький хан, який загинув у бою з монгольськими загарбниками.

Зокрема, мова йшла про два золототкані пояси, що лежали при похованому. Деякі прикраси до них були зроблені майстрами Західної Європи.

На одному з цих поясів були пряжка, наконечник та дві краплеподібні петлі із зображеннями лева та василіска.

Напівкругла рамка пряжки оздоблена візерунком із S-подібних пагонів. Візерунок виконаний в техніці виїмчастої емалі, тобто заглиблення для емалі виконані не напаяними перегородками, а утворені видаленням частини металу. Емалі зараз майже повністю втрачені, однак залишились незначні фрагменти червоного та синього кольорів. Планку пряжки прикрашає візерунок-плетінка з рослинними мотивами. Можливо, він теж був оздоблений емалями.

“Особливо цікаві зображення на краплеподібних застібках. На одній немов би виступає із площини могутній лев із пишною гривою. Одна його лапа ледь позначена рельєфом, тіло виконано в горельєфі, а голова і шия вже мають скульптурний об’єм. Фігура вивільняється від обмежуючих рамок, набуваючи життя та виразності”, – говорять фахівці.

Читайте також: У Туреччині знайшли унікальний золотий пояс епохи Середньовіччя

На другій застібці зображення в невисокому рельєфі і вражає насамперед дивним виглядом двоногої істоти з крилами та довгим хвостом, що завершуються пальметами. На довгоносій голові можна помітити гребінь-завиток. Таке зображення відповідає середньовічним уявленням про фантастичного василіска, що має тіло півня та хвіст змія. Саме у вигляді василіска зображували диявола, якого перемагає Христос.

“Таким чином, поєднання образів василіска і лева мало, очевидно, символізувати перемогу над дияволом. Можливо, символічне значення мала й присутність в одному похованні кількох поясів. Пояс відігравав важливу роль у ритуалі посвяти в рицарство в Європі, свідчив про воїнську звитягу у кочовиків, а, зважаючи на те, що серед інвентаря Чингульського кургану були предмети різної культурної традиції, ймовірно й коштовні пояси могли свідчити про долученість їх власника до звичаїв Заходу та традицій Сходу”, – додали представники музею.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *