Українські науковці показали скіфський ритуальний кубок віком понад 2000 років

Українські науковці показали скіфський ритуальний кубок віком понад 2000 років


Представники Національного музею історії України показали, який вигляд має ритуальний кубок зі скіфського поховання, пише Успіх in UA.

Про це йдеться на сторінці “Скарбниця Національного музею історії України” у Facebook.

У далекому 1974 році Херсонська експедиція Інституту археології АН України, яку очолював Анатолій Кубишев, досліджувала кургани неподалік села Червоне Поділля Каховського району. В одному з них було відкрито воїнське поховання IV століття до н. е. Воїна спорядили до потойбіччя у повному бойовому обладунку – панцирі, що складався з «куртки», начеревника, поясу і поножів, –виготовленому із залізних пластинок, щільно з’єднаних між собою. За такою ж технологією було зроблено й великий щит та додатковий панцирний набір із ще одним поясом. На озброєнні воїн мав меч, сокиру-молоток, горит, чотири списа і дротик. Імовірно, його статус як очільника певного військового підрозділу позначала свинцева булава.

Напутня їжа знаходилася у бронзовому казані та на дерев’яних тацях, а сіроглиняна антична ойнохоя була повна вина.

Поховання було пограбоване ще в давнину, тому коштовні речі (урочисте вбрання, особисті прикраси, можливо, золоте плакування меча і горита) не збереглися, за виключенням декількох нашивних пластинок.

Читайте також: Українські науковці показали срібний кубок у вигляді сови, виготовлений у XVII столітті

В головах похованого був облаштований невеликий сховок – неглибока циліндрична яма, де знаходився срібний округлобокий кубок висотою 105 мм. Такі кубки скіфи найчастіше використовували в ритуалах. Зокрема, з подібною посудиною зображали богиню, володарку підземного світу. Не виключено, що саме їй і був присвячений цей сховок.

“Після здійснення всіх ритуалів бойові побратими воїна зійшлися на останню тризну, щоб згадати славні подвиги свого товариша і командира. Зібралося чимале товариство, адже в залишках тризни було знайдено фрагменти від 14 амфор виробництва Гераклеї Понтійської та 1 амфори з острова Хіос (зазвичай в таких амфорах було більш вишукане вино), а також велику кількість кісток тварин. А потому на вершині курганного насипу було встановлено кам’яну статую. Вона водночас слугувала кумиром бога перемоги та війни «скіфського Ареса» і нагадувала про відважного воїна, котрий по смерті долучився до славетного небесного воїнства, яке завжди буде стояти на сторожі рідної землі”, – додали фахівці.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Одна відповідь до “Українські науковці показали скіфський ритуальний кубок віком понад 2000 років”

  1. Аватар українець
    українець

    Ну і так ясно, що коли та Древня Греція, Китай і інший цивілізований Стародавній світ ще ходили в бронзовому віці, в Україні плавили залізо, золото.
    Та де їхнім головам до українських скіфів, які вже тоді були попереду всього світу в культурі, мистецтві. А “наше” озброєння” вже тоді на голову всіх випереджувало !!!
    Отакі ти – українці-скіфи !!!! Завжди попереду всього світу !!!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *