Українські науковці показали скіфський перстень, який належав дівчинці 6-7 років

Українські науковці показали скіфський перстень, який належав дівчинці 6-7 років


Представники Національного музею історії України показали, як виглядає скіфський дитячий перстень, пише Успіх in UA.

Його фото опублікували на сторінці “Скарбниця Національногомузею історії України” у Facebook.

Ювелірні вироби скіфи іноді спеціально виготовляли для дитини: маленькі сережки, гривну, намисто зі склоподібної маси тощо. Але є прикраси, які не відрізняються розмірами і загальним виглядом від тих, що були у дорослих. Такі речі могли дитині подарувати у зв’язку з якимись родинними традиціями. Знімні оздоби відбивають ставлення до дітей у суспільстві. Особливо акцентована захисна функція – свідчення про піклування, намагання залучити магічні сили для охорони дитини.

Персні належить до рідкісних прикрас – їх мали тільки 8% дітей. Найбільше виробів – персні з роз’ємними дужками. Розмір таких прикрас можна міняти по мірі необхідності. Щиток персня найчастіше гладенький, але привертають увагу витвори з рельєфними зображеннями на щитку, оформлені зображеннями.

Один такий витвір знайшли серед декоративних елементів убрання дівчинки 6–7 років, поховання якої дослідили в кургані № 4 в місцині Носаки поблизу села Балки Запорізької області. Маленьку небіжчицю поклали до могили у багатому парадному вбранні з золотими, срібними і бронзовими прикрасами, металевими та склоподібними намистинами, підвісками, медальйонами, пронизками.

Читайте також: Українські науковці показали золотий перстень І-ІІ століть із зображенням бога Гермеса

Серед прикрас був і перстень з круглим щитком, обабіч якого – круглі у перетині дужки із загостреними кінцями, що заходять один за одний. На щитку відтиснуте зображення скіфа з пишною зачіскою у характерному скіфському вбранні: куртці з видовженими полами, підперезаній поясом, вузьких штанях, коротких чобітках. Чоловік сидить навколішки, обернений праворуч, з простягнутою вперед правою рукою. Припущення щодо сюжету: скіф тримає посудину і напуває з неї тварину. Композиція облямована пружком з насічками, що імітують зернь. Давній художник майстерно «вписав» мініатюру в невеличкий простір, надавши виразності зображенню скіфа і тваринки. Зміст сцени важко «прочитати». Можливо, персонажі є образним втіленням певних звичаїв чи ілюструють міфічний сюжет.

Перстень виготовили у межах 390-380 рр. до н.е. Судячи з його розмірів (щиток – 19 х17 мм), він був призначений для дорослої особи. Можливо, прикрасу поклали дівчинці, коли звершували обряд поховання. Перстень призначали для пожертви богам, коли дитина перетне рубіж між двома світами.

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *