Представники Національного музею історії України показали, як виглядають давньоруські прикраси, знайдені неподалік села Сахнівка на Канівщні на березі річки Рось місцевими селянинами, пише Успіх in UA.
Про це йдеться на сторінці “Скарбниця Національного музею історії України” у Facebook.
Через перекупників більшість предметів Сахнівського скарбу потрапили до зібрання Богдана і Варвари Ханенків, а згодом – набули статусу музейних предметів.
Наступного року Сахнівку відвідав Віктор Гезе – відставний офіцер, який зацікавився археологічними дослідженнями. Він з’ясував, що знахідки походять з Дівич-Гори і зафіксував на цьому місці залишки давньоруського укріплення, зруйнованого під час монгольської навали 1240–1241 років. Провівши розкопки, Гезе дослідив залишки 30 жител, знайшов чимало цікавих предметів, матеріальних свідоцтв того часу, та подальшим дослідженням завадили грабіжницькі ями: віднайдення коштовних предметів спричинило в Сахнівці й сусідніх селах «золоту лихоманку», і майже вся площа городища була перерита селянами у пошуках скарбів. Чи були знайдені ще якісь коштовності, невідомо, але культурні шари пам’ятки були зруйновані.
Читайте також: В Угорщині знайшли 2700-річний скарб, захований під час облоги села
Дослідники й досі сперечаються, яким чином потрапили коштовні прикраси на одне з порубіжних городищ, що мало суто військове, оборонне значення. Адже це предмети княжого або боярського достоїнства, значна частина з них є жіночими прикрасами. Можемо припустити, що вони належали дружині воєводи, яка у вирішальний час залишилась поряд зі своїм чоловіком, сховавши прикраси в горщиках у той момент, коли розпочався штурм укріплення монголами.
Уже понад століття сахнівські коштовності є окрасою музейної експозиції.
Залишити відповідь