Українські науковці показали прикрасу футляра для лука і стріл, який належав скіфам-воїнам

Українські науковці показали прикрасу футляра для лука і стріл, який належав скіфам-воїнам


Представники Національного музею історії України показали золоту пластину 4 ст. до н. е., яка є декоративною оздобою горита, пише Успіх in UA.

Про це йдеться на офіційній сторінці “Скарбниця Національного музею історії України” у Facebook.

Її знайдено у кургані на околиці м. Мелітополя у 1954 році (дослідження експедиції Інституту археології АН України, яку очолював Олексій Тереножкін).

Такі шкіряні або дерев’яні футляри призначалися для лука та стріл. Скіфи-воїни носили їх, зазвичай, ліворуч, прикріплюючи до пояса.

Оббивка складається із двох частин, одна з них повністю вкривала лицьовий бік скіфського горита, друга – його нижню частину. Декор на лицьовій пластині вміщено на п’яти фризах із рельєфними зображеннями. На верхньому представлено чотири сцени нападу хижаків на копитних тварин і сцену переслідування собакою зайця. На двох середніх – сцени з життя грецького героя Ахілла: його навчання військовій майстерності, перебування на острові Скірос, де героя знайшов Одіссей, та події, пов’язані з конфліктом Ахілла із царем Агамемноном під час Троянської війни. Знизу – два фризи з рослинними візерунками. На прямокутному виступі відтворено сцену нападу двох грифонів на пантеру.

Пластина, що огортала нижню частину горита, – краплеподібної форми, із центральним ребром жорсткості. З обох боків від ребра зображено фантастичних істот, схожих на левів, із великими козлиними рогами та орлиними крилами.

Читайте також: Українські науковці показали сережки знатної скіф’янки, знайдені на Запоріжжі

У похованні знатного скіфа в Мелітопольському кургані горит містився в невеликій, лише 20 см завглибшки, схованці, завдяки чому його не помітили грабіжники, які вщент поруйнували поховання ще в давнину. Майже зотлілу дерев’яну основу оздоблювало золоте окуття. В самому гориті було близько 70 наконечників стріл із залишками древків, розписаних поперечними червоними смугами.

Аналогічні оббивки також виявили в курганах Чортомлик (Подніпров’я), Іллінецький (Побужжя), № 8 із групи П’ять Братів (Північно-Східне Приазов’я). Вважається, що їх створили в майстернях Боспору в 350 – 320 рр. до н.е . Ймовірно, горити, прикрашені цими оббивками, належали до дипломатичних дарів, що надійшли від правителів Боспорського царства скіфським володарям.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *