Представники Національного музею історії України показали намисто зі скарбу VII-VIII століття, пише Успіх in UA.
Про це йдеться на сторінці “Скарбниця Національного музею історії України” у Facebook.
Так, серед коштовностей ранньослов’янського часу, що зберігаються музеї, виділяється низка намиста зі 110 невеликих черепашок каурі. Вони походять зі скарбу VII-VIII століття, знайденому у 1949 році під час оранки поля в заплаві річки Сейм неподалік села Харівка Путивльського району Сумської області. До складу скарбу входили срібні та золоті сережки, срібні браслети та шийні гривни.
Черепашки пов’язані з молюсками каурі (Cypraeidae) виду Monetaria moneta. Вони невеликі – до 3 см довжиною, вагою близько 1 г, – і зазвичай мають білосніжне забарвлення.
Особливістю каурі є те, що вони живуть тільки в тропічних водах Індійського та Тихого океанів. Найвідомішим місцем здобування черепашок завжди були Мальдівські острови, хоча подібні молюски є й у Перській затоці та Червоному морі.
Отже, черепашки потрапили до давніх мешканців Посейм’я з тропічних країв шляхом обміну через десятки, а то й сотні рук.
З дуже давніх часів люди цінували каурі за їх красу і завжди дорівнювали до коштовностей. Доволі часто у різних частинах Старого Світу їх використовували як еквівалент грошей. Цим, зокрема, скористалися работорговці, які завозили каурі до Африки у величезній кількості (мовбито у 17-18 століттях у Камеруні один раб коштував 60 таких черепашок).
Читайте також: Київські митники запобігли незаконному вивезенню стародавнього намиста-пацьорків
До того ж, різні народи Африки та Азії використовували каурі у ворожінні, за ними визначали долю людини.
Черепашки, знайдені в Харівському скарбі, мають отвори, а отже вони найперше використовувалися як намисто.
“Чи була це одна низка, яка належала одній жінці, а чи черепашки призначалися для продажу чи обміну (як й інші прикраси), зараз вже важко сказати. Але це найбільше зібрання черепашок каурі часів античності і раннього середньовіччя, відоме за знахідками на теренах Східної Європи”, – додали фахівці.
Залишити відповідь