Українські науковці показали ключ від брами фортечних мурів Києво-Печерської лаври XVI-XVII століть

Українські науковці показали ключ від брами фортечних мурів Києво-Печерської лаври XVI-XVII століть


Представники Національного музею історії України показали, як виглядає масивний ключ довжиною понад півметра XVI-XVII століть, пише Успіх in UA.

Про це йдеться на сторінці “Скарбниця Національного музею історії України” у Facebook.

Артефакт пов’язаний з брамою фортечних мурів Києво-Печерської лаври.

За словами фахівців, подібні ключі були символічними ключами до міста. Для середньовічних міст Європи було властивим обнесення їх центральної частини фортечними мурами для захисту від нападників. Ворота міста завжди зачинялися на ніч. Навряд чи для цього послуговувалися звичайним замком, навіть і великим. Але з часом, вже в ранньомодернові часи (XVI-XVII століть), ключ почав фігурувати як певний символ міста. Володіння таким ключем стало ознакою влади і панування, а передача його супротивнику у військовий час означала капітуляцію.

Подібну ситуацію зобразив у 1634-1635 роках відомий іспанський художник Дієго Веласкес в картині «Капітуляція Бреди» («La rendición de Breda»).

Українські науковці показали ключ від брами фортечних мурів Києво-Печерської лаври XVI-XVII століть

На картина зображено сцену передачі ключів голландського міста Бреди його губернатором Юстіном Нассауським головнокомандувачу іспанських військ Амброзіо Спінолі 5 червня 1625 року.

Читайте також: Українські науковці показали скриньку-цукорницю ХІХ століття, яка закривалася на ключ

Облога і взяття Бреди була одним з епізодів в Тридцятилітній війні, першій загальноєвропейській війні у 1618—1648 роках. Вона була спровокована довготривалою війною Нідерландів за незалежність від іспанського панування. Події розгорнулися ще у середині 16 ст. коли імператор Карл V з роду Габсбургів отримав у володіння землі Нідерландів, Іспанії, півдня Італії та інші. Надалі він передав правління своєму сину Філіпу ІІ, що позначилося домінування іспанців в усіх підвладних короні землях. Це викликало загострення протиріч між католиками та протестантами, між економічними інтересами Північної та Південної Європи і невдовзі призвело до повстання і війни за незалежність Нідерландів, яка фактично була здобута 1609 року. Але недовготривале перемир’я закінчилося новою війною у 1621 році, яка тоді вже переросла в загальноєвропейське протистояння між союзом католицьких і коаліцією протестантських держав.

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *