Представники Національного музею історії України показали, який вигляд має скульптурка вепра 400–300 рр. до н.е., пише Успіх in UA.
Про це йдеться на сторінці “Скарбниця Національного музею історії України” у Facebook.
У 1970 році експедиція Інституту археології АН УРСР розпочала розкопки курганів у зоні розширення кар’єрів з видобутку марганцевої руди поблизу міста Орджонікідзе (нині Покров) на Дніпропетровщині. Роботи проводилися на основі довгострокових договорів з гірничо-збагачувальним комбінатом, яким керував Григорій Середа, а експедицію очолив Борис Мозолевський, тоді ще позаштатний співробітник інституту.
Того року археологи дослідили скіфський курган Хомина Могила. Його насип, висотою понад 3 метра, був споруджений над трьома усипальницями – чоловіка-воїна, жінки (можливо, його дружини) і юнака. Дослідивши курган, археологи знайшли унікальні вироби майстрів IV століття до н.е. і дізнались чимало нового про загадкові скіфські часи.
Усипальниця воїна була пограбована ще в давнину. Грабіжники винесли посуд, коштовні прикраси одягу та зброї, але, на щастя, серед загального розгрому гробниці вціліла невеличка золота скульптурка вепра.
Фігурку тварини зроблено з кількох спаяних між собою частин. Невеликими срібними вставками майстер виділив смертоносні ікла, насічками – позначив густу щетину. Вепр мовбито завмер, але у всьому його тілі відчувається сила і пружність, готовність до рішучих дій.
Читайте також: Українські науковці показали ліплений горщик скіфського часу, знайдений на Полтавщині
На ратицях вепра наявні елементи кріплення, які свідчать про те, що фігурка слугувала ручкою до чаші (дерев’яної чи золотої, наразі, невідомо). Це була знаменна чаша, адже, пам’ятаємо, що вепр для скіфів – то образ бога війни та перемоги, «скіфського Ареса».
“Як писав давньогрецький історик Геродот, кожного року скіфський володар збирав воїнів, які з’їжджалися з усього Степу, на урочистий бенкет на честь Ареса. На бенкеті воїни розповідали про битви та переможених ворогів. Володар уважно слухав і особисто подавав чашу з вином тим воїнам, які здолали ворогів у бою. Хто не вбив жодного ворога, сиділи осторонь присоромлені. Найбільш уславлені воїни отримували по дві чаші вина. Безперечно, скіф, що володів чашею з образом грізного бога, був видатним воїном, учасником військових походів, загальним здобутком яких була свобода рідної землі, де зростали щасливі діти, не знаючи, що таке страх і війна”, – зазначають фахівці.
Залишити відповідь