У Черкасах знайшли колекцію мальованих мисок кінця XVIII століття

У Черкасах знайшли колекцію мальованих мисок кінця XVIII століття


Представники Інституту археології НАН України показали колекцію мальованих мисок кінця XVIII століття, пише Успіх in UA.

Про це йдеться на офіційній сторінці Інституту у Facebook.

Артефакти були виявлені у 2023 р. в ході археологічних розкопок у м. Черкаси на території Подолу.

Роботи проводилися Черкаською експедицією Інституту археології НАН України за сприяння Черкаського міського археологічного музею Середньої Наддніпрянщини.

Більшість мисок походила з заповнення котловану закинутої споруди-напівземлянки, в який мешканці черкаського Подолу скидали побутове сміття (переважно – це уламки битого керамічного посуду). Серед тисяч фрагментів кераміки вдалося віднайти й повністю або частково склеїти понад два десятка мальованих мисок виробництва українських гончарів ранньомодерної доби. Деякі з них прикрашені монохромною опискою, а більшість – підполивним різноколірним розписом. Техніка нанесення орнаменту доволі різноманітна: ріжкування, фляндрівка, мармурування.

Орнамент на мисках неповторний, але в той же час простежуються певні закономірності, вочевидь, пов’язані з тогочасною модою, традиціями та символізмом. В центрі композиції (на дні), як центрі світобудови, майже завжди можна побачити «дерево життя», чотириконечну зірку-Хрест або багатопелюсткову квітку-Сонце. Хвилясті та зубчасті елементи орнаментації, що присутні на бортиках мисок, можуть символізувати воду й Вселенський Океан.

Читайте також: Київські митники затримали колекцію друкованих видань сорокових років ХХ століття

Подібні пишно оздоблені миски були не просто столовим посудом – вони використовувалися під час особливо урочистих подій: світських і релігійних свят, іменин, хрестин, весіль тощо. Не даремно їм у хатах українців відводилося почесне місце на стіні світлиці – на особливій полиці або шафці, яка звалася «мисником».

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *