Науковці пояснили, навіщо стріляли з автомата в “Слонову ногу” на Чорнобильській АЕС

Науковці пояснили, навіщо стріляли з автомата в "Слонову ногу" на Чорнобильській АЕС


“Слонова нога”, яка сформувалася під Чорнобильською АЕС недалеко від Прип’яті під час Чорнобильської катастрофи, була настільки радіоактивною, що лише кількох секунд, проведених поруч із нею, було достатньо, щоб у людини виникли лихоманка та нудота.

Застигла маса з коріуму та інших матеріалів виявилася настільки міцною, що її зразки відколювали за допомогою автоматів Калашникова, повідомляє unian.ua.

Зазначається, що “Слонова нога” лежить у підвалі під четвертим реактором Чорнобильської атомної електростанції. Саме цей реактор вибухнув 26 квітня 1986 року, ставши найстрашнішою ядерною катастрофою в Європі.

За словами фахівців, під час ядерного вибуху виділяється величезна кількість тепла, якого достатньо для перетворення реактора і його паливних стрижнів на лавоподібну суспензію. Потім цей “коктейль” з металу, піску та урану остигає і твердне, перетворюючись на утворення, відомі як паливовмісні матеріали.

Незабаром після катастрофи “Слонова нога” випромінювала близько 10 000 рентгенів іонізуючого випромінювання на годину. Це неймовірна доза небезпечного випромінювання. У виданні підкреслили, що опромінення всього лише в 500 рентген протягом 5 годин означало б вірну смерть.

На щастя, з часом “Слонова нога” стала менш небезпечною. Завдяки цьому вчені та фотографи змогли відвідати це місце через роки.

У виданні поділилися, що найвідоміший знімок “Слонової ноги” зробив 1996 року казахстанський експерт-ядерник Артур Корнєєв. Йому було доручено роботу з пошуку палива і вимірювання рівня радіації на Чорнобильській АЕС.

“Ми були першопрохідцями. Ми завжди були на передньому краї”, – сказав він.

Журналісти розповіли, що найскладніше завдання для вчених полягало в тому, щоб витягти зразки “Слонової ноги”. Спочатку маса була настільки щільною, що їм доводилося використовувати автомат Калашникова, щоб відколоти шматочки для аналізу.

Читайте також: У Чорнобилі виявили гриби, які живляться радіацією

Цю інформацію підтвердив, зокрема, доктор Борис Бураков з Радієвого інституту імені В. Г. Хлопіна, який 2013 року виступив на Міжнародній зустрічі експертів з виведення з експлуатації та відновлення після ядерної аварії у Відні.

Проте з часом “Слонова нога” стала м’якшою. Тому зараз дослідникам легше отримати зразки. Максим Савельєв з Інституту проблем безпеки атомних електростанцій розповів, що зараз застигла маса схожа на пісок.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *