На Хмельниччині знайшли свинцеву грамоту XII століття, написану українською мовою

На Хмельниччині знайшли свинцеву грамоту XII століття, написану українською мовою


У містечку Полонне на Хмельниччині виявили свинцеву грамоту XII століття, написану українською, пише Успіх in UA.

Її знайшли у 2021 році. Археологи під керівництвом відомого археолога Павла Нечитайла розкопали документ, що свідчить про стародавність української мови. Учасник експедиції, Дмитро Тимчук, виявив невеликий шматок свинцю з ледь помітними літерами. Після ретельного аналізу науковці прийшли до висновку, що це свинцева грамота, що датується серединою XII століття, повідомляє 2plus2.ua.

«Це перша знахідка свинцевої грамоти на території Київського князівства. Грамота датується між 1140 і 1180 роком», – розповів археолог Тимур Бобровський.

Читайте також: У Черкасах на території “литовського” замку проводять археологічні дослідження

Значущим є той факт, що текст грамоти було розшифровано, і виявилось, що він написаний мовою, схожою на сучасну українську. Це свідчить про те, що українська мова існувала ще за часів Київської Русі, і це була організована мова спілкування.

«В українській мові вже у 12-му столітті фіксується абсолютно унікальний елемент – іфікація. В мовах наших сусідів, де в словах є літери «є», «а», «о», в українській майже завжди «і». Російський «лес» чи польський «las» перетворюється на український «ліс». Те саме і зі словом «піч», а слово «кінь» в усіх, без винятку, слов’янських мовах пишеться через «о», – розповів кандидат історичних наук Сергій Громенко.

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *