Київські митники врятували від незаконного вивезення п’ять ікон ХІХ-ХХ століть

Київські митники врятували від незаконного вивезення п’ять ікон ХІХ-ХХ століть


Київські митники упередили незаконне переміщення за кордон п’яти старовинних ікон кінця ХІХ – початку ХХ століття, пише Успіх in UA.

Виявили ікони під час митного контролю трьох міжнародних поштових відправлень, які прямували за межі України, з Кропивницького до США.

З огляду на явні ознаки старовини, митники скерували частину ікон до Національного художнього музею України та частину – до Національного музею історії України для проведення експертизи щодо  можливої належності святинь до культурних цінностей. Як визначили фахівці музеїв, всі ікони мають культурну та історичну цінність.

З п’яти ікон, наданих на дослідження, одну ідентифіковано як «Святий Миколай Чудотворець» початку ХХ століття. Святиню можна віднести до знаменитої Борисівської іконописної школи. Варто нагадати, що слобода Борисівка, де виготовлена ікона, колись – крупний іконописний осередок на  українській Слобожанщині, а нині – історико-культурне явище. Борисівські ікони вважаються унікальними за рахунок оригінальності техніки іконопису, декору, іконографічного трактування. 

Другу експертами визначено як старообрядницьку металеву ікону «Образ святого пророка Іллі» ХІХ ст., прикрашену блакитною емаллю. 

Читайте також: До Лаври передали унікальну світлину найдавнішого високого іконостаса

Також фахівцями визначено ікону «Воскресіння Господнє» кінця ХІХ ст., яка виготовлена в техніці сріблення.

Решта дві – ікони «Святий Архангел Михаїл» кінця ХІХ-початку ХХ ст. та «Святий Іоанн воїн» початку ХХ ст. виготовлені в іконописно-ремісничих майстернях за встановленим зразком відповідно до іконографічних канонів в російській імперії. 

Згідно з чинним законодавством України, на вивезення культурних та історичних цінностей за кордон потрібні дозвільні документи Міністерства культури України. Таких митникам надано не було.

Ікони вилучено.

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *