Археологи встановили вік човна, знайденого поблизу Чернігова

Поблизу Чернігова знайшли стародавній човен


Науковими співробітниками Інституту археології НАН України було проведено обстеження дерев’яного човна, знайденого рибалками неподалік Чернігова, замитого руслом річки Десни, пише Успіх in UA.

Про це йдеться на офіційній сторінці Центру археології та стародавньої історії Північного Лівобережжя у Facebook.

“Було здійснено часткову його розчистку з метою графічної та фотограмметричної фіксації об’єкту з метою подальшої його ідентифікації. Створено кресленик, знято обміри та створено 3D-модель з ортофотопланом. Важливо зазначити, що знахідка викликала резонанс у соціальних мережах та бурю фантазій про можливе його походження та датування”, – зауважують фахівцію

За їхніми словами, на місці проведення досліджень було виявлено носову частину човна-довбанки з нарощеними дощатими бортами, що оголилася зі схилу на 2,7 м. Основа човна – видовбана дубова колода, що розширюється з 16 см до носового (першого) шпангоуту до 1,5 м, яка і слугувала кілем цього плавзасобу.

“Обабіч кілевої частини були нашиті дошки з листяного дерева (верба, липа), що кріпилися до основи дерев’яними шкантами діаметром до 3 см. Біля носової частини виявлено 2 залізні цвяхи, що пронизали дошки. Ширина дошок у видимій частині складала 45-50 см, їхня товщина – 5 см. Виявлено частину правого шпангоуту та невідому конструктивну частину. Нажаль дно плавзасобу не вдалося простежити, оскільки воно знаходиться нижче рівня річки. Над плавзасобом нависає схил до 5 м, тому подальші роботи були припинені. По завершенню фіксації човен було засипано річковим піском”, – зазначають археологи.

Уже після перших досліджень фахівці можуть припустити, що цей човен належить до рибацьких човнів-довбанок, що побутували на річці Десна та річці.

Читайте також: На Київщині археологи виявили загадкову знахідку

Дніпро від ХVIII до початку ХХ ст. Також окремо було взято проби на С14, що може допомогти з датуванням. Дані плавзасоби мали від 8 до 12 м довжини та до 2 м ширини і могли призначатися для промислового лову риби.

Ознайомитися з 3D-моделлю Чернігівського човна можна за посиланням.

Успіх in UA


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *