Дисфагія у пацієнтів з раком: що потрібно знати

Дисфагія у пацієнтів з раком: що потрібно знати


Можливість ковтати, їсти і пити не подавившись і не закашлявшись багато хто з нас сприймає як щось само собою зрозуміле. І більшість людей ніколи не замислюються про те, як вони їдять і п’ють, доки не зіткнуться з дисфагією, або утрудненим ковтанням. 

Ускладнити ковтання може рак порожнини рота, горла або стравоходу. Якщо здатність ковтати порушена через онкологічний діагноз або його лікування, то після закінчення терапії ситуація може поліпшитися, але це відбувається не завжди.

Розгляньмо докладніше це явище та деякі пов’язані з ним аспекти.

Дисфагія у пацієнтів з раком: що потрібно знати

Що таке дисфагія і чому вона виникає?  

Дисфагія – це медичний термін, що означає “утруднене ковтання”. У пацієнтів із пухлиною вона може бути спричинена самою пухлиною, яка блокує або звужує прохід для їжі, або побічним ефектом лікування.

Пухлина в голові або шиї може порушувати здатність м’язів губ, язика або глотки переміщувати їжу порожниною рота, щоб вона могла пережовуватися і надходити в стравохід. В інших випадках пухлина може блокувати глотку, внаслідок чого їжа або рідина не можуть пройти через неї.

Променева терапія також може спричинити проблеми з ковтанням. Наслідки опромінення, зокрема рубці та фіброз, наростають із плином часу і можуть знизити здатність м’язів глотки функціонувати належним чином навіть через тривалий час після лікування.

Як діагностується дисфагія?

Якщо ви повідомляєте про проблеми з ковтанням, лікар призначить дослідження, щоб простежити, як їжа і вода проходять через рот і горло під час їжі та пиття. У цих дослідженнях може використовуватися візуалізація або гнучкий зонд для огляду глотки.

Як дисфагія може вплинути на здатність приймати їжу?

Деякі види їжі, наприклад, тверду або зернисту, вам може бути важче проковтнути, ніж інші. Це може обмежити ваш раціон. Деякі пацієнти вживають рідкі добавки, такі як коктейлі та смузі, що допомагає підтримувати вагу в разі утрудненого ковтання. В інших випадках для забезпечення повноцінного харчування в період одужання може знадобитися встановлення трубки для надходження їжі.

Дисфагія у пацієнтів з раком: що потрібно знати

Як лікувати дисфагію?

Дисфагію можна лікувати різними методами, включно з вправами, масажними техніками і м’язовими маніпуляціями. У деяких випадках гастроентерологу може знадобитися розтягнути або розширити вузьку ділянку глотки або стравоходу під седацією, щоб полегшити проходження їжі.

Чи є проблеми з ковтанням, пов’язані з раком, тимчасовими або постійними? 

Вони можуть бути будь-якими. Це залежить від типу пухлини, її розміру, стадії захворювання і виду проведеного лікування. Усі ці фактори визначають тяжкість перебігу дисфагії та можливість відновлення після неї.

Саме тому дуже важливо проконсультуватися з досвідченим фахівцем до початку протипухлинної терапії. Це гарантує, що ви отримаєте рекомендації, потрібні для максимального збереження функції ковтання.

Проблеми з ковтанням можуть бути симптомом раку або побічним ефектом його лікування, але в обох випадках вам слід звернути увагу на цей симптом і звернутися до лікаря по допомогу. Успішність лікування дисфагії, як і всього, пов’язаного з раком, залежить від часу, коли було розпочато це лікування. Що раніше ви отримаєте допомогу, то вищі шанси, що проблеми з ковтанням будуть подолані, а не залишаться з вами на все життя.

Інформацію надали фахівці Лікарні ізраїльської онкології LISOD – сучасне обладнання та інноваційні методи лікування допоможуть вам подолати рак і його побічні симптоми.

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *