Під час розкопок некрополя Шарретудварі-Хізофельд на сході Угорщини, проведених ще у 1980-х роках, було знайдено поховання, що привернуло увагу своєю незвичайністю, пише Успіх in UA.
Воно містило артефакти, які зазвичай зустрічаються в чоловічих похованнях – бронебійний наконечник стріли, фрагменти сагайдака і залишки лука. Аналіз ДНК і антропологічне дослідження, проведені Балашем Тіханьї та його колегами із Сегедського університету, підтвердили, що кістки належали жінці.
Артефакти, знайдені в могилі, є унікальними для Карпатського басейну, оскільки раніше поодинокі наконечники стріл у жіночих похованнях інтерпретували як амулети, а не озброєння, повідомляє cikavosti.
![В Угорщині знайшли 1000-річне поховання озброєної жінки](https://uspih.in.ua/wp-content/uploads/2024/12/journal.pone_.0313963.g002-1.png)
![В Угорщині знайшли 1000-річне поховання озброєної жінки](https://uspih.in.ua/wp-content/uploads/2024/12/journal.pone_.0313963.g012.png)
![В Угорщині знайшли 1000-річне поховання озброєної жінки](https://uspih.in.ua/wp-content/uploads/2024/12/journal.pone_.0313963.g003.png)
Проте у цьому випадку знайдені речі явно вказують на те, що зброя мала функціональне, а не символічне значення. Зокрема, рогова пластинка, яка є частиною лука, і фрагменти сагайдака свідчать, що жінка, ймовірно, володіла навичками стрільби.
![В Угорщині знайшли 1000-річне поховання озброєної жінки](https://uspih.in.ua/wp-content/uploads/2024/12/journal.pone_.0313963.g013.png)
Це поховання є свідченням того, що жінки могли відігравати активну роль у військових чи мисливських практиках ранньосередньовічного угорського суспільства. Воно також кидає виклик традиційним уявленням про суворий гендерний поділ ролей у тогочасному суспільстві. Дослідники підкреслюють, що роль жінок у спільнотах угорців X століття могла бути набагато різноманітнішою, ніж вважалося раніше.
Читайте також: У Чехії знайшли унікальний 1000-річний ковзан із кістки тварини
Ця знахідка стимулює новий погляд на археологічний контекст жіночих поховань із супровідним інвентарем, який раніше вважали суто чоловічим. Археологи мають намір продовжити дослідження некрополя Шарретудварі-Хізофельд, щоб краще зрозуміти соціальні і культурні практики ранньосередньовічної Угорщини.
Залишити відповідь