В Іраку знайшли кам’яний блок із текстом указу царя Адад-нерарі III

В Іраку знайшли кам’яний блок із текстом указу царя Адад-нерарі III


Археологічні дослідження стародавнього ассирійського міста Німруд відкрили нові артефакти, серед яких особливу увагу привернули кам’яна стела кудурру та великий п’єдестал для статуї в храмі бога Нінурта, пише Успіх in UA.

Німруд, розташований на території сучасного Іраку, був заснований у XIII столітті до н.е. царем Салманасаром I, проте свого розквіту досяг у IX столітті до н.е., коли цар Ашшурнацирапал II зробив його столицею Ассирії. У цей період місто стало визначним культурним і політичним центром. Після перенесення столиці до Дур-Шаррукіна, а згодом у Ніневію, Німруд продовжував відігравати значну роль, однак наприкінці VII століття до н.е. зазнав руйнувань від військ супротивників Ассирії, повідомляє cikavosti.com.

Розкопки Німруда, які розпочалися ще в середині XIX століття, виявили численні знахідки, серед яких знамениті статуї крилатих биків, клинописні таблички та Чорний обеліск Салманасара III. У XX столітті ці дослідження продовжувалися, зокрема, під керівництвом археолога Макса Малована, чоловіка Агати Крісті. Однак у XXI столітті багато артефактів було втрачено через військові конфлікти й дії терористів.

У 2023 році команда археологів під керівництвом Майкла Данті з Пенсільванського університету провела дослідження храму бога Нінурта. У цьому храмі було виявлено два священні простори: у першому знайдено великий кам’яний подіум для статуї з клинописним написом, який пов’язують із царем Ашшурнацирапалом II; у другому — пошкоджений подіум меншого розміру. Також було знайдено фрагменти статуй, які, ймовірно, зображували божества.

Найважливішою знахідкою стала стела кудурру — кам’яний блок із текстом указу царя Адад-нерарі III від 797 року до н.е., де описується призначення Нергал-еріга правителем міста Хіндау. Наприкінці цього указу перелічено прокльони для тих, хто наважиться порушити царське розпорядження чи пошкодити стелу. У храмі також знайдено клинописні таблички, які документують господарську діяльність храму, артефакти з арамейськими написами, різьблені вироби зі слонової кістки та кам’яну чашу, яка використовувалася для ритуалів.

Читайте також: Науковці встановили справжню причину падіння Пальмірського царства

Майкл Данті зазначив, що, попри пограбування й пожежу, що знищили храм у VII столітті до н.е., його залишки добре збереглися завдяки швидкому обвалу під час пожежі. Ці відкриття надають нові відомості про культову й адміністративну роль храму в стародавньому Німруді.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *