У Туреччині знайшли таблички Хетського царства з текстом невідомою мовою

У Туреччині знайшли таблички Хетського царства з текстом невідомою мовою


Анатолія була багатомовним і багатокультурним регіоном, де використовувалися різні мови, зокрема хетська, лувійська, палайська та хатська, пише Успіх in UA.

Під час археологічних розкопок у Богазькій-Хаттуші, столиці Хетського царства, дослідники знайшли клинописну табличку з текстом раніше невідомою мовою. Нововідкрита мова отримала назву “калашма” та належить до анатолійсько-індоєвропейської мовної родини, повідомляє tsn.ua

Хетське царство, що існувало в період 1650–1200 рр. до н.е., відігравало важливу роль у Східному Середземномор’ї та на Близькому Сході. Виявлені тексти свідчать, що Анатолія була багатомовним і багатокультурним регіоном, де використовувалися різні мови, зокрема хетська, лувійська, палайська та хатська.

Табличка містить вступ, де зазначено, що експерт із ритуалів чаклує “на мові Калашма”. Це вказує, що хетські жерці записували іноземні ритуали мовою народів, з якими контактували.

Професор Андреас Шахнер, керівник розкопок у Хаттуші повідомляє: “Ця практика була поширеною серед хеттів. Хетти активно записували ритуали різними мовами, включаючи сирійські та месопотамські традиції. Вони вірили, що боги іншого регіону розуміють лише свою рідну мову, тому намагалися використовувати її в культових текстах”.

Калашма була поширена на північно-західному кордоні Хетського царства, ймовірно, в районі сучасних Болу або Гереді. Відомо, що тексти, написані цією мовою, містять описи повсякденного життя та святкових ритуалів.

Розшифруванням 174 табличок займалася міжнародна група вчених. Над їхнім перекладом працював професор Даніель Швемер з кафедри близькосхідних мов Вюрцбурзького університету в Німеччині та доцент Метін Альпарслан зі Стамбульського університету.

Після перекладу професор Елізабет Рікен і доцент Ілля Якубович з Університету Марбурга провели лінгвістичний аналіз та ідентифікацію мови.

За словами Шахнера, робота з табличками стала результатом командної співпраці.

“Професор Швемер працює над клинописними знахідками, знайденими під час розкопок. Він перевів їх із клинопису на латинську абетку, після чого фахівці з лінгвістики проаналізували та розшифрували тексти”,- сказав Шахнер.

Хоча зміст табличок не містить важливої історичної інформації, вони підтверджують концепцію багатомовності Хетської імперії та її гнучкий підхід до включення завойованих народів у власну релігійну та політичну систему.

У Туреччині знайшли таблички Хетського царства з текстом невідомою мовою

Результати досліджень уже опубліковані у цифровому форматі у праці “Keilschrifttexte aus Boghazköi” професора Швемера.

Читайте також: Вчені встановили, чим мова неандертальців відрізнялася від сучасної

Офіційне видання текстів мови калашма заплановане на найближчі місяці.

Професор Шахнер, підкреслюючи важливість цієї знахідки для вивчення історії регіону, повідомив: “Це відкриття ще раз доводить, що стародавня Анатолія була місцем перетину численних культур і мов. Ми продовжуємо вивчати ці тексти, щоб більше дізнатися про хетське суспільство та його взаємодію з сусідами”.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *