У США археологи знайшли скам’янілу шкіру рептилії віком майже 300 мільйонів років

У США археологи знайшли скам'янілу шкіру рептилії віком майже 300 мільйонів років


Команда палеонтологів виявила в печері в Оклахомі скам’янілу шкіру тварини, схожої на рептилію, пише Успіх in UA.

За оцінками, скам’янілості шкіри більш ніж на 20 мільйонів років. Вона набагато старіша за попереднього рекордсмена.

Знахідку, якій, як вважають, принаймні 286 мільйонів років, було виявлено в печерній системі Річардс Спур, захоплюючій місцевості Оклахоми, яка унікально підходить для збереження скам’янілих останків.

Скам’янілість м’яких тканин є рідкісною знахідкою, яка стала можливою завдяки низці випадкових подій. Вона дає уявлення про далеке еволюційне минуле, яке передувало як ссавцям, так і найдавнішим динозаврам, повідомляє arkeonews.net.

За словами провідного автора дослідження Ітана Муні, який здобуває ступінь магістра з палеонтології в Університеті Торонто (U of T), у печерах дрібні відкладення осаду та низький рівень кисню допомагають затримати розкладання.

Вапнякові печери Річардс Спур в Оклахомі містять одні з найрізноманітніших у світі та добре збережених скам’янілостей палеозою. У той час печери були заповнені нафтою та смолою, які насичували скам’янілості та додатково захищали їх від розпаду.

Печера Річардса містить багато скам’янілостей Captorhinus aguti — рептилій розміром з ігуану, схожої на ящірку. Більшість зразків є скелетами, але одна скам’янілість C. aguti, описана в дослідженні Current Biology, зберігає частину свого епідермісу — лускатого зовнішнього шару шкіри, який складається з того самого кератину, який є в людському волоссі та нігтях. Муні підкреслює важливість розвитку товстого водонепроникного епідермісу для виживання на суші.

У США археологи знайшли скам'янілу шкіру рептилії віком майже 300 мільйонів років

Вивчаючи ці скам’янілості, дослідники виявили серію тонких цяток, які біолог з університету Ті Махо помилково прийняв за фрагменти кістки, менші за ніготь і тонкі, як людська волосина. Однак мікроскопічне дослідження показало, що це був виключно добре збережений шматок шкіри рептилії. Тривимірна копалина містить внутрішній шар дерми, який рідко зберігається, а також міцний епідерміс з окремими смугами складчастих лусочок, розділених гнучкою «шарнірною» областю, що забезпечувало ріст і рух.

Хоча вони не можуть точно сказати, від якої тварини був зразок шкіри, Махо та Муні мають уявлення. Captorhinus aguti був ящіроподібною твариною, яка, як відомо, була поширеною в регіоні протягом пермського періоду. Він мав чотири ноги, хвіст, мав довжину близько 10 дюймів і був всеїдним, харчуючись комахами, дрібними хребетними та іноді рослинами. 

Читайте також: Дослідники встановили, що скіфи виготовляли особисті речі зі шкіри переможених ворогів

Окрім того, що це найстаріша шкіра рептилій, яку коли-небудь виявляли, Муні зазначає, що нещодавно описаний зразок також є найстарішою шкірою амніот, коли-небудь знайденою. Амніоти — це підкатегорія тварин, яка включає рептилій, птахів і ссавців, і ця знахідка дає змогу зрозуміти ключовий момент у еволюції тварин.

Згідно з дослідженням, зразок віком приблизно 289 мільйонів років дуже нагадує сучасну шкіру крокодила. І крокодили, які живуть зараз, і стародавній шматок збереженого епідермісу мають текстуру, схожу на гальку, і малюнок луски, що не перекривається.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *