У Гібралтарі у печері неандертальців знайшли піч для виготовлення клею віком 60 тисяч років

У Гібралтарі у печері неандертальців знайшли піч для виготовлення клею віком 60 тисяч років


У відомому місці проживання неандертальців археологи виявили конструкцію, яка, на їхню думку, використовувалася для приготування доісторичного клею, пише Успіх in UA.

Відкриття було зроблено в печері Вангард, частині комплексу печер Горхема на британській заморській території Гібралтар. Вони вважаються одним з останніх відомих поселень неандертальців у Європі перед їхнім вимиранням.

У шарі осадових порід віком близько 67 000-60 000 років вчені виявили конструкцію вогнища, яка, за їхніми словами, була “явно” побудована руками людини, повідомляє unian.ua.

Вони знайшли докази того, що вогнище використовували для створення березової смоли – в’язкої речовини, яку доісторичні люди використовували для прикріплення рукоятки до інструменту або зброї.

Зазначається, що структура була круглою, з двома каналами і товстою стінкою, що передбачає більш складну конструкцію, ніж типова яма для приготування їжі. А вогнище було поцятковане хімічними слідами, які припускають спалювання смолистого рослинного матеріалу. Сюди входять обвуглена деревина і мікроскопічні фрагменти попелу, а також рослинні сполуки, які часто пов’язані з виробництвом дьогтю з березової кори і подібних рослин.

Ці докази дозволили вченим припустити, що структуру використовували для нагріву квітучої рослини, ладанника, в безкисневих умовах шляхом спалювання трав і чагарників.

Вони побудували схожу структуру і провели експеримент, щоб подивитися, чи можна приготувати трохи березового дьогтю. Автори дослідження зазначили:

“Дистиляція невеликого пучка молодого листя ладану протягом розумного періоду часу в закритому і майже безкисневому середовищі дала змогу отримати дьогтю, якого було більш ніж достатньо, щоб насадити два наконечники списів, використовуючи тільки інструменти та матеріали, доступні в цьому районі в розглянутий період”.

Читайте також: Вчені з’ясували, як неандертальці опалювали свої печери

Зазначається, що процес створення липкої клеєподібної речовини із сирих інгредієнтів, а потім її використання для поліпшення складних інструментів, можна розглядати як доказ того, що неандертальці володіли високим рівнем інтелекту.

Деякі антропологи стверджують, що це свідчить про те, що наш споріднений вид, мабуть, мав певне уявлення про горіння і базову хімію, не кажучи вже про високий ступінь співпраці та спілкування.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *