Скорочення викидів вуглекислого газу (CO₂) є ключовим кроком у боротьбі зі зміною клімату, пише Успіх in UA.
Одним із запропонованих рішень є вловлювання вуглецю, яке включає відділення CO₂ від викидів і запобігання його потрапляння в атмосферу.
Спеціальні мембрани, що слугують селективними бар’єрами для CO₂, є одним із методів уловлювання вуглецю, повідомляє techno.nv.ua.
Однак розробка високопродуктивних і недорогих мембран для уловлювання CO₂ виявилася складним завданням. Це обмежувало їхнє використання в промислових масштабах. Дослідники з École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL) представили нові графенові мембрани, що можуть істотно поліпшити цей процес. Ці мембрани, описані в статті, опублікованій у Nature Energy, містять піридиновий азот на краях пір, що покращує зв’язування CO₂.
Кумар Варун Агравал, провідний автор дослідження, пояснив, що метою було поліпшення розділових характеристик графенових мембран. Команда збільшила пористість графена, поліпшила розподіл пор за розміром і додала полімерні групи для поліпшення селективності CO₂/N₂. Однак домогтися одночасно високої проникності та селективності було складно.
Проаналізувавши літературу та провівши власні дослідження, вчені розробили метод впливу аміаку на окислений графен за кімнатної температури, що включило піридиновий азот у пори мембрани. Це покращило зв’язування CO₂ з порами графена. Метод дав змогу створити мембрани з багатообіцяючим фактором розділення CO₂/N₂ і високою проникністю.
Читайте також: Науковці з’ясували, чи можуть динозаври знову повернутися до життя через зміну клімату
Агравал зазначив, що введення атомарного азоту в пори графена призвело до значного поліпшення селективності CO₂/N₂ за збереження високої проникності. Мембрани показали вражаючі результати, досягнувши факторів розділення понад 1000 для розведеного потоку CO₂.
Ці графенові мембрани можуть відкрити нові можливості для широкого застосування методів уловлювання вуглецю. Наразі команда працює над масштабуванням мембран і спрощенням їх виготовлення для полегшення комерціалізації.
Залишити відповідь