Дослідники, які вивчали печерне мистецтво у Франції та Іспанії, пропонують нову інтерпретацію малюнків епохи палеоліту, згідно з якою давні люди відрізали собі пальці для релігійних ритуалів, пише Успіх in UA.
Професор Марк Коллард і доктор філософії Бреа МакКолі з кафедри археології Університету Саймона Фрейзера (SFU) розглянули понад 200 зображень рук із одним або кількома відсутніми кінчиками пальців із печер у Франції та Іспанії, які, ймовірно, належали людям Граветта — популяції мисливців-збирачів, яка жили на європейській суші .
У деяких випадках відсутній лише сегмент пальця, а в інших втрачено кілька пальців. Протягом багатьох років ця особливість була предметом гострих дискусій.
Багато археологів прийшли до висновку, що пальці відсутні навмисно. Деякі археологи стверджують, що художники просто склали пальці вниз, зафарбували частини трафарету або втратили пальці внаслідок медичних проблем, таких як обмороження, повідомляє arkeonews.net.
З 2018 року Коллард і МакКолі стверджували, що втрачені фаланги були навмисними модифікаціями тіла, наводячи приклади з інших культур.
Оскільки ампутація пальців не була незвичайною практикою в певних культурах і суспільствах, дослідники задавалися питанням, чи існує якийсь зв’язок із вказаними малюнками.
Проаналізувавши існуючі дослідження 10 задокументованих фактів ампутації пальців у більш ніж 100 культурах на всіх континентах, Коллард і МакКолі дійшли висновку, що представлення вкорочених пальців на зображеннях рук Граветта, швидше за все, є доказом релігійного ритуалу жертвоприношень, щоб отримати допомогу від вищих сил. або ритуал соціального виживання, який зміцнював зв’язки та лояльність у групі та сприяв ворожості до чужинців.
У відповідь на критику висновку 2018 року, зокрема щодо «катастрофічного» впливу ампутації середнього та безіменного пальців під час пізнього льодовикового періоду порівняно з ампутацією мізинця, який найчастіше обрізають у різних культурах, дослідники SFU провели додаткові дослідження, щоб цього року на зустрічі Європейського товариства з вивчення еволюції людини представили додаткові докази .
Дослідники переглянули багато різних історичних текстів, включаючи журнали подорожей, архіви експедицій та етнографічні документи, щоб знайти докази існування суспільств, які займалися «ампутацією фаланг» або навмисним видаленням пальців, і створити таксономію практики ампутації в усьому світі.
Читайте також: У Мексиці археологи знайшли печеру майя зі скелетами віком понад 1000 років
У Верхніх Піренеях у Франції було зареєстровано 231 ручний трафарет, зроблений приблизно 45-50 особами. З них у 114 відсутні одна чи більше фаланг.
У печері Коскер, також у Франції, на 28 із 49 рук відсутні фаланги. А в Мальтравізо на заході Іспанії на 61 із 71 зображень рук відсутні пальці чи фаланги.
Є також дані, які свідчать про те, що мистецтвом займалися саме люди без пальців. Археолог К. Бар’єр повідомив у 1976 році, що є відбитки людських кінцівок, знайдені в затверділому мулі – на деяких з них чітко відсутні пальці. Вважається, що ці відбитки того ж віку, що й трафарети рук.
Причини ампутації пальця були різними: від жертвоприношень до виду покарання та знаку трауру.
Коллард зауважив, що він і його команда припускають, що зображення рук епохи палеоліту були результатом релігійних жертвоприношень або трауру.
«Ідея про те, що зображення рук відображають жертвоприношення, узгоджується з інтерпретацією печерного мистецтва багатьма дослідниками протягом багатьох років. Печерне мистецтво часто знаходиться в темних, важкодоступних частинах печер, що відповідає тому, що вони є частиною якогось дисфоричного ритуалу», — сказав Коллард.
Залишити відповідь