Вчені заявили, що 2023 рік став найспекотнішим в історії людства

Вчені заявили, що 2023 рік став найспекотнішим в історії людства


За словами вчених, 2023 рік був найспекотнішим роком в історії людства, пише Успіх in UA.

Середня температура поверхні піднялася майже на 0,2 °C у порівнянні із попереднім рекордом, встановленим у 2016 році, а також на 1,48 °C порівняно з доіндустріальним рівнем, повідомила Служба змін клімату Європейського Союз. Екстремальні умови є «драматичним свідченням того, наскільки ми зараз далекі від клімату, в якому розвивалася наша цивілізація», сказав директор вищевказаної Служби Карло Буонтемпо, повідомляє science.org.

Невпинне спалювання викопного палива людством є головною рушійною силою довгострокової тенденції у напрямку росту температруних показників, але навіть цього недостатньо, щоб пояснити раптовий сплеск у 2023 році, каже Майкл Даймонд, атмосферолог з Університету штату Флорида.

Одним із факторів загострення став кінець кліматичного режиму Ла-Нінья, який з 2020 по 2022 рік спричинив збільшення кількості глибокої холодної води у східній частині Тихого океану, яка поглинала тепло та знижувала глобальні температури. У 2023 році картина змінилася на подію Ель-Ніньо, яка вкрила екваторіальну частину Тихого океану теплими водами та почала підвищувати глобальну температуру.

Варто зазначити, що у 2023 році спека зросла далеко від впливу Ель-Ніньо, над північною частиною Атлантичного та Тихого океанів.

Виверження вулкана Хунга Тонга–Хунга Хаапай у південній частині Тихого океану в 2022 році також визначали, як один із факторів різкого стрибку температури через величезну кількість водяної пари, вкинутої у стратосферу. Але перші дослідження нехтували частинками сульфату, які він також посилав у верхні шари атмосфери, які відбивали світло та скасовували ефект зігрівання водяної пари, каже Марк Шоберл, атмосферолог з Корпорації науки і технологій. 

“Для 2022 року це була подія. Я продовжив свої обчислення до 2023 року — все ще без змін”, – говорить він.

Можливо, найкращим поясненням додаткового потепління є постійне зниження забруднення, що блокує світло, оскільки суспільство переходить на більш чисті джерела енергії, каже Тіанле Юань, фізик атмосфери з Центру космічних польотів імені Годдарда NASA. У 2022 році супутники почали виявляти це зменшення з космосу . У 2020 році нові правила Міжнародної морської організації посилили цей ефект, коли кораблі почали скорочувати забруднення сіркою — і ненавмисно приборкали світловідбиваючі хмари, які утворюють частинки сірки . 

«[Це] не буде пояснювати все потепління, яке ми спостерігаємо цього року, але це буде значним фактором», – говорить фізик.

Читайте також: Українські вчені розповіли про наслідки глобального потепління для Антарктиди

У статті за листопад 2023 року відомий кліматолог Джеймс Хансен припустив, що стримування забруднення прискорило потепління до 0,27°C.

Таємниця минулого року робить прогнози на цей рік менш точними, ніж зазвичай. 

Довгострокова модель потепління, безсумнівно, триватиме, як це відбувалося протягом десятиліть, доки не припиниться спалювання викопного палива.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *