Вчений з Рочестерського університету Нішант Малик розробив математичну модель, яка дозволила показати, як зміна структури мусонів призвела до зникнення Індської цивілізації, пише Успіх in UA.
Дослідження надало ще один аргумент на користь того, що причиною падіння стародавнього суспільства стали зміни клімату.
Дослідник використав метод часових рядів для аналізу палеоклімату в долині річки Інд. Тимчасові ряди вчений будував за відомими даними, що побічно говорить про клімат минулого. Наприклад, за допомогою вимірювання кількості певного ізотопу в сталагмітах з печери в Південній Азії, вчені раніше змогли створити часову шкалу інтенсивності мусонів в регіоні за останні 5700 років, повідомляє zn.ua.
Вчені відзначають, що у методу часових рядів для реконструкції палеоклімату є кілька недоліків, які ускладнюють аналіз за допомогою існуючих математичних інструментів. Отримані непрямим чином дані про клімат описують короткі проміжки часу з високим рівнем шуму і невизначеності.
Малик вирішив поліпшити традиційний підхід за допомогою алгоритму з машинним навчанням. Після цього він вирішив застосувати новий метод для опису клімату в минулому в долині річки Інд. Чотири тисячі років тому тут існувала одна з найперших цивілізацій Землі, але після 1900 року до нашої ери її процвітання змінилося спадом. Вчені вважали, що це могло бути викликано змінами клімату, але точних даних, які це підтверджують, не було.
Читайте також: Вчені встановили справжню причину занепаду цивілізації мая
Новий аналіз показав, що перед зародженням Індської цивілізації сталося серйозне зрушення в характері мусонів. Разом з тим, цей характер різко змінився, імовірно, в той період, коли почався розпад Індської цивілізації. Дослідження Малика стало ще одним доказом на користь того, що причиною падіння стародавнього суспільства стали зміни клімату.
Залишити відповідь