Вчені встановили, що процеси еволюції також здатні еволюціонувати

Вчені встановили, що процеси еволюції також здатні еволюціонувати


Нове дослідження вчених припускає, що процес еволюції насправді може вдосконалюватися, пише Успіх in UA.

Той факт, що живі істоти еволюціонують в умовах зміни довкілля, зовсім не є новиною, однак тепер учені зробили нове відкриття: сам процес еволюції також еволюціонує, повідомляє focus.ua.

“Еволюція еволюції” — спірна концепція, почасти тому, що її надзвичайно важко виміряти. Живі істоти, як правило, пристосовуються до свого середовища: наприклад, деякі бактерії швидко виробляють стійкість до антибіотиків. Але чи змінюється сам процес із часом, і якщо так, то що стимулює еволюцію еволюції?

У новому дослідженні біологи припустили, що еволюція насправді може вдосконалюватися з часом. Цей процес відбувається шляхом “тонкого налаштування” реакції популяції на зміну довкілля — за умови, що коливання довкілля не надто швидкі.

За словами еволюційного біолога з Мічиганського університету і провідного автора дослідження Луїса Замана, вони з колегами використовували комп’ютерну програму, щоб перевірити спірну теорію про те, що еволюція може еволюціонувати.

У комп’ютерній моделі віртуальні організми мешкали в середовищі, де вони могли виживати за допомогою однієї з двох несумісних стратегій: у першій — організми могли їсти сині ягоди, щоб вижити, але вмирали від червоних; в іншій — червоні ягоди були поживними, а сині — отруйними.

Простими словами, популяції організмів могли еволюціонувати, щоб їсти лише один вид рік. Коли дослідники неодноразово змінювали умови в цих віртуальних світах, перемикаючись між їстівними ягодами, їхні форми життя з часом швидше адаптувалися до нових обставин. Але цього не відбувалося, коли середовище змінювалося занадто швидко — популяції не могли еволюціонувати всього за одне покоління. Водночас упродовж десятків чи сотень поколінь здатність до адаптації збільшувалася і залишалася високою.

За словами Замана: “Щойно популяція досягала “еволюційності”, здається, вона не була стерта майбутньою еволюцією”.

Команда вважає, що така еволюція еволюції насправді обумовлена двома закономірностями: високою частотою мутацій; збільшенням числа корисних мутацій із плином часу.

Читайте також: Вчені розповіли, в якому куточку нашої планети продовжується еволюція людей

Передбачається, що висока частота мутацій дає організмам шанс адаптуватися до нових умов, оскільки існує більша різноманітність особин, які можуть виживати й процвітати. Водночас більша кількість корисних мутацій загалом дає змогу організмам адаптуватися до умов, з якими вже стикалися їхні предки.

Зазначимо, що біологи використовували прості віртуальні організми — еквівалент мікробів, що швидко розмножуються. Тепер Заман з колегами вважають, що ті самі правила, ймовірно, будуть правильними і для складнішого життя. Команда визнає, що використовувала “неприродну систему дослідження”, проте вважає, що отримані результати дають уявлення про те, як і чому популяції в природі так неухильно еволюціонують.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *