Нещодавнє дослідження, проведене за участю голландських близнюків, виявило зв’язок між високим рівнем інтелекту та меншим ризиком розвитку психопатологічних ускладнень, причому цей зв’язок значною мірою зумовлений спільними генетичними факторами, пише Успіх in UA.
Отримані результати дають змогу вченим припустити, що ті самі генетичні риси, які сприяють підвищенню інтелекту, можуть також забезпечувати певний захист від деяких психічних розладів
Дослідження вчених показало, що тривожність і негативний афект, які тісно пов’язані з розладами настрою, такими як депресія, мають найвищу успадкованість у людей з інтелектом нижче середнього.
Інтелект — це не тільки академічні знання, а й різні когнітивні функції, зокрема міркування, пам’ять і прийняття рішень, пояснюють автори. Він також відображає здатність адаптуватися і застосовувати знання в різних ситуаціях, що робить його багатогранною рисою, яка впливає на різні аспекти життя.
Таке широке визначення інтелекту допомагає пояснити, чому попередні дослідження постійно показують, що низький рівень інтелекту часто асоціюється з підвищеним ризиком психічних розладів, хоча глибинні причини цього явища все ще вивчаються, повідомляє uainfo.
Щоб докладніше вивчити цей зв’язок, дослідники під керівництвом Сюзанни Бруінс зосередилися на 7-річних близнюках, щоб вивчити зв’язок між інтелектом і п’ятьма аспектами психопатології: негативним афектом, тривожністю, опозиційно-девіантним розладом (ОДР), аутизмом і синдромом дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ).
У дослідженні використовували дані з Реєстру молодих нідерландських близнюків, який є багатим джерелом поздовжніх даних, що дають змогу зрозуміти, як генетичні та середовищні чинники впливають на інтелект і психічне здоров’я. Результати наукової роботи виявили невелике, але значне зниження поширеності всіх п’яти психопатологічних симптомів серед людей із вищим інтелектом.
Цікаво, що зв’язок між інтелектом і симптомами тривоги, СДУГ та аутизму виявився переважно зумовленим генетичними факторами. Однак зв’язок між інтелектом і такими станами, як тривожність і ГРР, виявився не лише генетичним, що вказує на те, що фактори навколишнього середовища та розвитку також можуть відігравати важливу роль.
Одним із найпомітніших висновків дослідження є те, що успадковуваність тривожності та негативного афекту є більш вираженою у людей із низьким рівнем інтелекту. Це змусило авторів припустити, що генетичні чинники, які сприяють розвитку цих станів, чинять більший вплив на людей з низьким рівнем інтелекту, в той час, як фактори довкілля, очевидно, чинять більший вплив на людей з високим рівнем інтелекту.
Читайте також: Вчені визначили середній коефіцієнт інтелекту українців
Незважаючи на ці висновки, дослідники попереджають, що загальний зв’язок між інтелектом і психопатологією слабкий, і отримані результати не можуть бути узагальнені на ширшу популяцію, ніж конкретна вибірка близнюків на даному етапі.
Залишити відповідь