Метааналіз 23 досліджень, проведений ученими з університету Берклі, показує, що заздрість як емоція може бути унікальною для людей, тоді як реакції тварин на несправедливість радше зумовлені незадоволеними очікуваннями, ніж порівняннями з іншими, пише Успіх in UA.
Експерименти, що охопили понад 60 тисяч спостережень за 18 видами тварин, демонструють, що такі види, як мавпи-капуцини чи воронові, дійсно виявляють протест у відповідь на несправедливе поводження. Однак, як зазначають автори, протест не обов’язково свідчить про відчуття заздрості. Наприклад, мавпи, які не отримали ласощів, могли висловлювати обурення навіть за відсутності “конкурентів”. Це вказує на реакцію на розчарування, а не на заздрість, повідомляє cikavosti.com.
Учені наголошують, що раніше зібрані дані часто базувалися на невеликих вибірках, що ускладнювало реплікацію результатів. Їхній аналіз припускає, що поведінка, яку попередні дослідники трактували як заздрість, може бути пов’язана зі сприйняттям того, що суб’єктам експерименту не вдалося отримати очікувану винагороду. Як пояснюють автори:
“Тварини протестують не тому, що інші отримують більше, а тому, що їхні власні очікування були порушені”.
Це відкриття підкреслює унікальність людської здатності оцінювати справедливість у соціальному контексті, що нерозривно пов’язано із соціальною порівняльною поведінкою. Незадоволені очікування, спільні для людей і тварин, можуть бути спільним еволюційним корінням, але здатність людей до заздрості внаслідок соціальних порівнянь лишається суто людською особливістю.
Читайте також: Науковці з’ясували, коли тварини стали різнокольоровими
Дослідження відкриває нові перспективи для вивчення еволюції емоцій та соціальної поведінки, підкреслюючи, наскільки складною є межа між людськими почуттями й реакціями тварин на зовнішні стимули.
Залишити відповідь