Вченим вдалось розшифрувати чотири вавилонські клинописні таблички віком у 4000 років, які передбачають майбутні катастрофи на основі місячних затемнень, пише Успіх in UA.
Насправді їх знайшли ще близько 100 років тому, а результати розшифровки лише нині.
Місячне затемнення — це астрономічне явище, яке відбувається, коли Земля перебуває між Сонцем і Місяцем, і Місяць потрапляє в тінь чи напівтінь Землі.
А оскільки небесні тіла були незмінною частиною життя в усьому світі, різні народи у різні часи мали для їхнього руху власні пояснення. Як і стародавні вавилоняни, які вважали, що Місяць та зірки відображали волю та бажання богів, і навіть передбачали майбутнє, повідомляє itc.ua.
Судячи з розшифровок текстів, вавилоняни вважали місячні затемнення провісниками чогось лихого — наприклад, смерті короля. І щоб не пропустити «темну» подію, вони навіть розробили власний метод обчислення часу настання затемнень, відомий як цикл сароса, який охоплює період у 223 місячні місяці.
Ця колекція з чотирьох табличок, наскільки відомо вченим, є найстарішою з усіх вавилонських текстів, що зараз зберігаються у світових музеях. Ось перелік того, що місячні затемнення віщували для вавилонян, згідно з нинішніми розшифровками:
- Чума
- Економічні негаразди
- Смерть правителя
- Падіння Еламу. Елам — одна з найдревніших відомих цивілізацій, стародавня країна на південному заході Ірану, приблизно в межах сучасних останів (провінцій) Хузестан та Ілам (назва останнього походить від Еламу).
- Велика повінь
- Кінець династії
- Повстання
Цікаво, що деякі з цих знаків були умовними. Наприклад, певні прикмети мали два варіанти: або король помре і людям на його землі буде добре; або не помре, а народ надалі страждатиме.
Загалом розшифровки узгоджуються з тим, що відомо про загальні релігійні практики, і вавилоняни так само використовували магічні ритуали у спробах захистити короля (якщо це було необхідно).
Читайте також: Науковці відтворили парфуми Юлія Цезаря
На сьогодні, місячні затемнення не несуть жодних подібних ознак (хіба що для окремих людей). Самі ж таблички є просто черговим доказом того, що вавилоняни досягли значного прогресу в астрономії ще тисячі років тому.
Залишити відповідь