Міжнародна група дослідників вивчила хімічний склад алмазів, що сформувалися на глибині від 300 до 700 км всередині земної кори і здобутих на копальнях в Бразилії і Західній Африці, пише Успіх in UA.
Аналіз розкрив невідомі процеси еволюції і переміщення континентів під час ранньої еволюції складного життя на Землі.
Континентальні літосферні плити дрейфують по поверхні Землі, формуючи «суперконтиненти» і руйнуючи їх. Цей процес — цикл суперконтиненту — регулярно повторюється в історії Землі. Алмази — рідкісний міцний мінерал, здатний зберегтися і записати ці стародавні цикли створення і руйнування, повідомляє cikavosti.
Дослідники вивчили рідкісні надглибокі алмази, що сформувалися під основою суперконтиненту Гондвани. Вчені використовували геохімічний аналіз і визначили вік мікроскопічних включень силікатів і сульфідів. Об’єднавши отримані дані з тектонічними моделями міграції континентів, дослідники прийшли до висновку, що алмази утворилися на великих глибинах під Гондваною від 650 до 450 млн років тому, коли суперконтинент покривав Південний полюс.
Коли алмази формувалися, навколишні породи стали плавучими, переносячи субдукований мантійний матеріал і дорогоцінні камені до основи Гондвани, по суті «вирощуючи» суперконтинент знизу. 120 млн років тому Гондвана почала розпадатися на частини, утворюючи сучасні океани. Алмази, як вважають вчені, мігрували разом з частинами колишнього суперконтиненту. Сильні виверження 90 млн років тому винесли дорогоцінні камені на поверхню Землі в Бразилії і Західної Африки, двох компонентах Гондвани.
Читайте також: Вчені планують розсіяти алмазний пил задля порятунку Землі
Ця складна історія алмазів показує, що вони багато подорожують як по вертикалі, так і по горизонталі всередині Землі, відстежуючи як формування суперконтиненту, так і останні етапи його еволюції. Приріст щодо молодого матеріалу до основи континентів потовщує і зварює разом ці стародавні континентальні фрагменти, вказуючи на потенційно новий спосіб зростання континентів, – говорить Карен Сміт, співавтор дослідження.
Залишити відповідь