В Іспанії знайшли 2100-річне прясельце веретена із унікальним написом

В Іспанії знайшли 2100-річне прясельце веретена із унікальним написом


Археологи виявили прясельце залізного віку з написом кельтіберською мовою на півночі Іспанії, пише Успіх in UA.

Це відкриття змінює уявлення про доримські суспільства регіону, оскільки вважається, що вони не володіли писемністю, повідомляє focus.ua.

Під час розкопок в історичному місці в Леоні, Іспанія, археологи виявили прясельце веретена з написом, яке датується I століттям до нашої ери. Це один із найдавніших прикладів алфавітного письма, знайдених на півночі Іберії, що відкриває нове розуміння грамотності та культурних практик стародавніх спільнот.

Дослідження проводили фахівці з Університету Леона в Ла-Пенья-дель-Кастро. Вони ідентифікували, що уривок написаний кельтіберським алфавітом. Це відкриття є особливо важливим, оскільки суспільства залізного віку в цьому регіоні історично відомі відсутністю писемності до римського впливу.

В Іспанії знайшли 2100-річне прясельце веретена із унікальним написом

Прясельце знайшли на території поселення і, схоже, воно мало місцеве походження, що свідчить про грамотність місцевих жителів. Під час розкопок, які тривали з 2013 по 2019 рік, вдалося знайти різні артефакти, що відображають соціальну та економічну діяльність громади.

Під час сезону розкопок 2017 року археологи розкопали сховище з кошиком насіння, в’яленою яловичиною, інструментами та прясельцем з гравіюванням. Викарбуваний символ може означати право власності, що було поширеною практикою серед сусідніх культур, таких як ваккеї II століття до нашої ери.

Або ж напис міг слугувати символом статусу, відображаючи роль власника в суспільстві. Ця знахідка вказує на можливість того, що деякі члени громади були грамотними і використовували письмо для практичних або символічних цілей.

Читайте також: Вчені знайшли серед скарбу Вільєни артефакти з метеоритного заліза

Прясельце, виготовлене з місцевого тальку, свідчить про те, що традиція письма розвинулася в межах поселення, а прийшла разом із торгівлею. Це порушує нові питання про культурну взаємодію та обмін знаннями між сусідніми суспільствами.

Це дослідження не лише проливає світло на історію писемності в північно-західній Іберії, але й поглиблює наше розуміння культурної динаміки доримських суспільств. Розширюючи епіграфічну базу кельтіберської культури, відкриття дає цінну інформацію про повсякденне життя, соціальні структури та міжкультурну взаємодію давніх спільнот у цьому регіоні.

Успіх in UA

Підписуйтесь на нас в Google Новини, Telegram, Facebook, а також Instagram.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *