Молекулярні біологи покерували ДНК, згинаючи та переміщуючи її ділянки за допомогою світла, пише Успіх in UA.
У цьому їм допомогла технологія, заснована на методі редагування геному CRISPR-Cas. На її основі науковці створили синтетичні конденсати, тобто угруповання з молекул, які зв’язувалися з конкретною ділянкою ДНК та після активації світлом переміщували її. Це дозволило вперше безпосередньо виміряти властивості ДНК в ядрі живих клітин, такі як її пружність та сила, яка необхідна для зміни її структури, повідомляє nauka.ua.
Результати дослідження показали, що ДНК разом із білками, які підтримують її структуру, поводиться подібно до неньютонівської рідини, а не як тверде тіло. Властивості ДНК у ядрі відрізнялися також залежно від її розташування: сила, з якою вона опиралася деформації, біля країв ядра була втричі більшою, ніж у внутрішніх ділянках. Це пов’язано із тим, що біля країв розташовується більше неактивних ділянок ДНК, щільніше намотаних на білки.
Читайте також: Вчені дослідили ДНК жителів острова Пасха
Експериментуючи з пересуванням ДНК по ядру, науковці виявили, що їхні синтетичні конденсати здатні створювати сили на рівні молекулярних моторів, які в живій клітині пересувають різні її частини. У майбутньому це може допомогти науковцям керувати, наприклад, розходженням хромосом під час поділу клітини, адже неправильне їх розходження під час розвитку заплідненої яйцеклітини може призвести до появи у дітей синдрому Дауна та подібних хвороб.
Залишити відповідь