Науковці стурбовані швидким нагрівання нашої планети в останні роки, пише Успіх in UA.
У вересні 1933 року американський метеоролог Джозеф Кінсер поставив просте запитання: чи змінюється клімат? Аналізуючи зміни температурних показників у різних точках планети, він дійшов висновку, що світ стає теплішим, але не запропонував причину. Кілька років по тому, 1938 року, британський інженер Гай Каллендар показав, що температура на Землі підвищилася приблизно на 0,3°C за попередні 50 років, повідомляє sat.net.ua.
Каллендар стверджував, що потепління багато в чому було спричинене підвищенням рівня вуглекислого газу в атмосфері через спалювання вугілля. Це припущення спиралося на більш ранні теорії парникового ефекту. Сьогодні дані, отримані з тисяч наземних метеостанцій, а також із супутників і кораблів, використовуються разом із моделями прогнозування погоди. Це дає змогу створити повну картину того, як змінюється клімат протягом днів і десятиліть.
За всю історію спостережень, починаючи з середини XIX століття, останні два роки – 2023 і 2024 – виявилися найтеплішими. Їхня температура приблизно на 1,5°C вища за показники ранньої індустріальної епохи. Щоб планета нагрілася на перші 0,3°C, знадобилося століття. А за останні 60 років світ потеплішав на 1°C.
Швидкість глобального потепління зараз насамперед визначається викидами парникових газів людством. Що більший обсяг викинутих парникових газів, то вища швидкість потепління. Якщо скоротити викиди, потепління продовжиться, але повільніше. Тільки після того, як викиди стануть чистим нульовим значенням, очікується, що глобальні температури приблизно стабілізуються.
Швидкість глобального потепління з 1970 року по теперішній час була досить рівномірною і становила 0,2°C, що набагато швидше, ніж у будь-який інший період. Останні два роки можуть свідчити про прискорення процесу, але поки що це не очевидно.
До 1970 року на Землі був період невеликого глобального похолодання. Він стався через швидке збільшення кількості аерозольних частинок, що відбивають, які надходили в атмосферу. Частинки з’явилися, зокрема, через спалювання викопного палива.
Читайте також: Науковці знайшли новий спосіб відвернути кліматичну катастрофу
У 1960-х роках у багатьох західних країнах стартувала політика чистого повітря, яка зменшила охолоджувальний вплив. До Другої світової війни зміни клімату були здебільшого природними й характеризувалися повільним потеплінням через ранню індустріалізацію.
Не скрізь на планеті потепління відбувалося з однаковою швидкістю. Як правило, суша нагрівалася швидше, ніж у середньому по світу, а океанські регіони – повільніше. Найшвидше теплішає Арктика – її температура зростає вчетверо швидше, ніж середня температура по світу.
Постійне тепло протягом останніх двох років здивувало кліматологів. Але найімовірніше, 2025 рік буде прохолоднішим за 2024 рік з огляду на перехід до умов Ла-Нінья в тропічній частині Тихого океану.
Залишити відповідь