Бажання щось собі проколоти переслідує людей віками та поширене у багатьох культурах та народах. А нові дослідження припускають, що ця традиція може сягати корінням у дуже далеке минуле, пише Успіх in UA.
Дослідники ще у 80-90-х роках минулого століття помітили, що щось не так з останками давніх людей павлівської культури, які жили десь між 29 та 31 тисячами років тому на території сучасної Чехії, Словаччини та Австрії. Вони звернули увагу, що в деяких із них помічені сліди зносу емалі на сторонах зубів, і на тривалий час походження цих пошкоджень залишалося секретом.
Річ у тому, що таке зношування не відповідає тому, що видно на зубах у разі жування твердої їжі, проте на той момент чіткого пояснення вчених не було.
Але зараз вчені використали більш сучасні технології, на зразок 3D-сканування, а потім зіставили характер пошкоджень із зубами представників культур, які відомі використанням пірсингу (алеути, інуїти, африканські та амазонські народи), повідомляє telegraf.
Тепер вони припускають, що пошкодження зубів могли бути спричинені використанням лабретів. І якщо це так, то це найбільш раннє свідчення їх використання.

Примітно, що подібні пошкодження помічені не у всіх представників павлівської культури. Через це можна припустити, що пірсинг був свідченням належності до якоїсь соціальної групи. І якщо це так, то ми можемо говорити про складну ієрархію в їхньому суспільстві.
При цьому деякі з останків зі зносом належать дітям віком близько 10 років, але у них він спостерігається тільки з одного боку особи. У підлітків та дорослих ці позначки симетричні. Можливо, другий прокол робили, щоб підкреслити факт дорослішання.
Вчені поки не знайшли самі лабрети, проте є артефакти, які раніше вважалися намистинами та підвісками. Не виключено, що тепер вчені уважніше їх розглянуть.

Нині традиції носіння пірсингу залежить від конкретного народу — наприклад, лабрети в алеутів та інуїтів носять лише чоловіки, а ось в амазонських народів це жіночий атрибут. Тому, щоб підтвердити чи спростувати гіпотезу, вченим належить провести подальше вивчення останків, а заразом пошукати самі лабрети серед знайдених артефактів.
Читайте також:
Павловська культура була частиною граветтської культури палеоліту, проте є й свої особливості. В основному вони займалися полюванням на велику здобич, але також вживали в їжу рослини. Відомо, що вони добре розвинене мистецтво, що включає знахідки статуеток венер, флейти з кістки та навіть фігурки тварин з обпаленої глини (до речі, у тому вони були першими). Крім того, вони вважаються першими в Європі, які використали складні традиції поховання, з прикрасами та ритуальними предметами.
Тому не буде надто дивним, якщо з’ясується, що вони справді були тими самими людьми, хто вигадав пірсинг.
Залишити відповідь